ppp_projekt-dostavba_dalnice_d4

Povrch na nově postavené dálnici D48 se nepovedl. Musí se vybourat

Autor: Radim Plachý - Zdroj: idnes.cz - Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR - 20. 4. 2023


Mezi Bělotínem a Novým Jičínem byl postaven zcela nový dvoukilometrový úsek dálnice D48. Ten ale bude muset být znovu zbourán, aniž by po něm projelo jediné auto. Vzorky betonu, který byl na stavbu použit, totiž neprošel laboratorními zkouškami.

O tom, že po zcela novém úseku dálnice D48, zatím neprojelo oficiálně ani jeden jediný motorista, ale bude se muset vybourat a postavit znovu, informoval portál iDnes. „V současnosti bouráme nově položený beton na celkem 2,5 kilometru dlouhém úseku, který zde byl položen na podzim minulého roku. Jeho vzorky neprošly laboratorními zkouškami,“ přibližuje situaci pro iDnes mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl a dodává: „Položený beton vypadá na první pohled výborně, řidiči by nic nepoznali. Ale jeho složení neprošlo laboratorními testy, materiál nesplňuje požadavky, které na takový beton máme. Problém je hlavně v odolnosti vůči chemickému ošetření v zimě.“

Přečtěte si také:  Ředitelství ostře odsoudilo kritiku opravy dálnice D1. Považuje ji za účelově negativní a lživá

Problémem jsou vlastnosti betonové směsi na zimní ošetřování vozovky. Beton by mohl rychle degradovat v případě, pokud by silničáři při zimní údržbě používali k posypu sůl, solanku nebo další podobné materiály. „V rámci kontrolních zkoušek byl zjištěn nedostatek odolnosti vůči chemickým rozmrazovacím látkám. To je jeden ze základních parametrů, které se u betonu zjišťují,“ vysvětluje pro iDnes ředitel úseku kontroly staveb ŘSD Jiří Hlavatý.

Ministr Kupka představil plán výstavby dálnic a silnic v letošní stavební sezoně

Dálnici stavěla společnost Colas, která se rozhodla povrch vozovky zbourat a položit znovu bezodkladně a na svoje náklady. To by mělo vyjít na několik milionů korun. Společnost také zjišťuje, čím byly špatné vlastnosti současného povrchu způsobeny.

Přečtěte si také:  Ministr dopravy potvrdil, že dálniční známky budou zdražovat. Pravděpodobně průběžné každý rok

Termín zprovoznění dálnice by přesto měl zůstat stejný a počítá se s koncem letošního roku. Tento inkriminovaný úsek dálnice D48 mezi Bělotínem a Novým Jičínem je součástí stavby nové dálnice D48 mezi Bělotínem a Rybím. Kompletní stavba by měla být hotova do roku 2025.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *