stavba-dalnice

Ministr Kupka představil plán výstavby dálnic a silnic v letošní stavební sezoně

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Ministerstvo dopravy ČR -  6. 4. 2023


Ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl představili plán stavební sezony 2023 na dálnicích a silnicích I. třídy. Stavební sezona již běží naplno, takže se aktuálně staví rekordních 265,2 km nových dálnic a silnic I. třídy na celém území ČR.

„Rekordní rozestavěnost dálničních a silničních staveb pokračuje i v roce 2023. Pracuje se na celkem 265,2 kilometrech, konkrétně na 158 kilometrech dálnic a 107,2 kilometrech silnic I. třídy. Ve výběrovém řízení se navíc nachází dalších 85,3 km dálnic a silnic I. třídy,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Přečtěte si také:  Minimální rychlost 120 km/h na dálnici? I na to můžete ve světě narazit

Díky vysoké rozestavěnosti se v příštích 2 letech otevře 133,5 kilometrů nových dálnic na zelené louce. Zprovozníme také 82 kilometrů silnic I. třídy.

Například jde o D6 u Krupé, D49 mezi Hulínem a Fryštákem, D3 v úseku Úsilné – Kaplice nádraží či část D55 z Babic do Bzence. Řidičům se otevřou letos nové úseky i na D48 a dálnici D7. Ze silnic I. třídy zmiňme např. obchvat Karviné, úsek na I/36 Časy-Holice, obchvat Doudleb nad Orlicí, Mošnova, Bludova či Jaroměře a I/27 v úseku Šlovice – Přeštice.

Stavba dálnice D6 u Hořesedel začala. Je to další krok ke kompletní dálnici do Karlových Varů

„Dobrou zprávou v dnešní době je i proinvestiční stavební rozpočet pro letošní rok, kdy jen ŘSD má k dispozici 65,5 miliard korun. Je to důležitý krok k oživení ekonomiky a konkurenceschopnosti České republiky v Evropě,“ doplňuje ministr Kupka.

„Stavební práce se zcela nezastavily ani přes zimu a díky tomu se nám daří na všech hlavních stavbách dodržovat harmonogram výstavby. V letošním roce chceme rozestavět hlavně úseky na dálnicích D35, D55 a příhraniční úsek hradecké D11. Pokračovat bude i výstavba důležitých obchvatů měst a obcí, které odvádí tranzitní dopravu z jejich center,“ uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Přečtěte si také:  Maximální rychlost na dálnici 100 km/h nemusí být vždy oficiální. Aktivisté kradou dopravní značky

Mezi hlavní stavby v roce 2023 můžeme řadit:

  • další úseky D35 (D35 Hořice – Sadová, D35 Vysoké Mýto – Džbánov, D35, Janov
    • Opatovec a D35 tunel Homole),
  • úsek D11 z Trutnova na státní hranice s Polskem, který by se měl dostat do fáze realizace,
  • výstavba D55 se přesune dále do oblasti Olomouce a Kokor.
přehled staveb silnic a dálnic 2023
Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Štítky: , , , ,

1 názor na “Ministr Kupka představil plán výstavby dálnic a silnic v letošní stavební sezoně”

  1. A kde je dokončení D52 do Rakouska? Úsek do Pohořelic je hotov od roku 1996 a to v roce 1998 podepsal Zeman s rakouskou stranou memorandum k dokončení spojení. Od té doby velké NIC jen obstrukce a výmluvy kolem ochrany přírody. Přitom jde o tranzitní tah z Polska a Pobaltí na Rakousko a Itálii. Odpůrci stavby však nechápou, že objem dopravy tu bude i bez dálnice.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *