mercedes-amg-a-35-klic-od-auta

Povinné ručení se dostalo na nejvyšší hodnotu za poslední tři roky

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Broker Consulting - Foto: Pavel Srp - 28. 3. 2023


Podle Broker Consulting POVIndexu se ceny povinného ručení v březnu pohybovaly průměrně kolem hodnoty 6 821 Kč. V rámci meziměsíčního srovnání se tak jeho hodnota zvýšila o 77 korun. Jednalo se o nejvyšší číslo uvedeného ukazatele za poslední tři roky. Oproti březnu minulého roku došlo k nárůstu POVIndexu o dvě stě třicet korun, což je způsobeno nejistotou na trzích a s tím spojeným zdražováním vstupů.

Březnové výsledky POV Indexu potvrzují další nárůst jeho hodnot. Meziměsíčně se průměrná cena za povinné ručení zvedla o 77 korun na 6 821 Kč. Loni v březnu byla přitom jeho hodnota ještě ve výši 6 591 Kč. Od té doby se zvýšila o 230 korun a očekává se, že bude dále zdražovat. Důvodů, proč k tomu dochází, je více – především nárůst cen náhradních dílů, energií, práce a dalších položek.

Přečtěte si také:  Skoro všichni, kteří si chtějí koupit ojetý vůz, hledají auto nejdříve na internetu

„Nejistota na trzích se negativně odráží v ceně povinného ručení, které již několik měsíců po sobě setrvale roste. Řidiči by měli počítat s tím, že zdražování bude pravděpodobně pokračovat i v následujících měsících. Hodnota POVIndexu se bude tudíž – až na občasné poklesy – nejspíše dál zvedat,“ vysvětluje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.

Hodnota POVIndexu ve výši 6 821 Kč tak byla v březnu nejvyšší za poslední tři roky. Naopak nejnižší byla v dubnu roku 2021, kdy se dostala na hodnotu 6 329 Kč. Pokud budeme brát ale v potaz celé sledované období, není aktuální březnová hodnota maximální. Vyšších hodnot ukazatel dosahoval během roku 2019 a na začátku roku 2020, kdy převyšoval hranici 7 000 korun.

V Praze je nadále POVIndex na vyšších hodnotách, než je tomu ve zbytku republiky. Letos v březnu zde dosáhla průměrná cena na 7 461 Kč. Oproti tomu v menším městě, jaké reprezentuje Benešov u Prahy, je situace odlišná. Zde se v současnosti drží v průměru na 6 161 korunách. Situaci může odlišovat také různá nehodovost v regionu.

Přečtěte si také:  Cyklistů je na silnicích stále víc, ale stát pro ně povinné ručení nechystá

„Rozdíl v ceně povinného ručení mezi hlavním městem a regiony ukazuje, že vývoj není všude zcela stejný. To nám potvrzují i dlouhodobé statistiky. I na to musí brát pojistník ohled, když si dojednává nové podmínky pojištění,“ dodává Váchal.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *