kia cee' d sw dopravni nehoda

Segment povinného ručení již dlouhou dobu doplácí na narůstající počet škod a jejich stále větší finanční náročnost. Kromě stávajících faktorů, budou pojišťovny důkladněji analyzovat především dosavadní škodní průběh pojistníka.

Rostoucí trend

Dle údajů České kanceláře pojistitelů se v tomto roce očekává přibližně 3,4procentní nárůst průměrného pojistného oproti loňskému roku. Lze předpokládat, že tento rostoucí trend bude pokračovat i v novém roce, a to z důvodu zvyšujících se nákladů pojišťoven na likvidaci pojistných událostí. Rostoucí ceny nejen autoservisů, ale i samotných dílů a vybavení vozidel, budou mít notně vliv na konečnou cenu povinného ručení.

Nejrizikovější řidiči pod drobnohledem

Již v současné době je cena na povinné ručení kalkulována především na základě věku, bydliště, ale i předešlého škodního průběhu pojistníka. „Rizikovost“ klienta se projevuje zejména v počtu jím nasbíraných bonusů či malusů, přičemž v budoucnu lze očekávat podrobnější analýzu rizikovosti pojistníka. Nejen, že by měli rizikoví klienti platit za povinné ručení více, ale i svůj podíl na ceně pojištění by měly takové údaje jako je počet naježděných kilometrů, styl jízdy řidiče, nebo například frekvence dopravních přestupků.