Pamatujete si film Rychle a zběsile, ve kterém se hlavní hrdina Paul Walker alias Brian O’Connor všem poprvé představil na pouličních nelegálních závodech? Jakkoliv jde jen o film, najdou se tací, kteří si myslí, že pořádat podobné nelegální závody je legrace a dobrý nápad. No, možná to zní jako velká legrace, vpravdě jde ale o extrémně nebezpečnou záležitost, které je lepší se zdaleka vyhnout.

Ne, rozhodně nechceme moralizovat, ani vám radit v tom, co máte nebo nemáte dělat. Chceme vám jen ukázat reálné možné dopady podobných závodů. Přiložené video totiž jeden takový závod zachycuje, respektive zachycuje jen jeho část, při níž se stala velmi vážná nehoda. Jako zázrakem se při této nehodě naštěstí nikomu nic vážného nestalo. A to i přesto, že z auta zbyla jen kopa šrotu.

První důvod, proč jsou takové závody hloupé, je místo jejich pořádání. Ano, často jde o rovnou a přehlednou silnici. Jenomže oproti závodní trati nemá taková silnice po svém obvodu bezpečnostní svodidla. V případě videa ta silnice nemá žádná svodidla, ale zato má hodně sloupů. A právě jeden z nich stál v cestě neovladatelnému autu. A kombinace sloupu a auta prostě nikdy nemůže dopadnout dobře. Druhým důvodem je často také absolutní absence jakýchkoliv bezpečnostních prvků v autech.

Ve videu uvidíte nehodu Fordu Mustang, který zjevně rozhodně nedostatkem výkonu netrpí. Jenomže k tomu výkonu je potřeba přistupovat s určitým respektem. Auta, která se účastní pouličních nelegálních zákonů, ale nemají ani tak důležitou věc, jakou je bezpečnostní rám. Kdyby Mustang z videa takový rám měl, nejspíš by z něj nebylo něco, co tvarem připomíná zmuchlaný banán.

A ještě další důvod, proč jsou takové závody nebezpečné, jsou sami řidiči. Jsou často příliš nabuzení kamarády, a často kašlou na jakoukoliv bezpečnost. Helma je zbytečná a nehořlavé oblečení, které nosí profesionálové, jakbysmet.