Poslanci schválili elektronické dálniční známky a řadu dalších změn

Autor: Anina Russová - 12. 7. 2019


Před několika málo dny jsme vám říkali o návrhu poslance ANO Martina Kolovratníka, který požadoval, aby dálniční známky zdražily. Proti tomu se ale ostře postavila jak ODS, tak přímo ministr dopravy Vladimír Kremlík. ODS dokonce požadovala úplně zrušení dálničních poplatků a to vzhledem k žalostnému stavu D1. To ovšem bylo všemi důrazně odmítnuto. Odmítnuto bylo ale i ono zdražení známek, o kterém ministr Kremlík tvrdil, že by bylo nefér vůči řidičům. Vyjádřil se v tom smyslu, že po dobu opravy D1 není zdražení známek na pořadu dne.

Poslanci ale dnes schválili návrh novely zákona, podle kterého budou dálniční kupóny nově plně elektronické. Zatím není jasné, od kdy tato změna vejde v platnost, novelu musí ještě projednat senát, ale víme, že ke kontrole známek hodlá stát využívat aktuální síť mýtných bran. K nim však přidá i další kamerové systémy.

Dálniční kupón pak bude v systému, stejně jako je tomu i papírového, vázán na konkrétní registrační značku dopravního prostředku.

Řidičů bez vylepené platné dálniční známky moc neubývá. Vyjde vás to dráž, varují středočeští celníci

Kromě změny dálničních známek se poslanci věnovali také dalším, pro nás řidiče důležitým, změnám. Je potvrzeno, že elektromobily, vodíková auta a hybridy budou mít dálnice zadarmo. V případě hybridů to ale platí jen pro ta auta, jejichž emise oxidu uhličitého nepřekročí 50 gramů na kilometr. Dálniční poplatky nebudou muset platit ani historická auta, ovšem jen ta, která budou mít takzvanou veteránskou registrační značku. Poloviční ceny za dálniční známky pak budou platit majitelé aut na stlačený zemní plyn a biometan.

Novinkou je i schválený návrh ANO, který požaduje emisní a hlukové zohlednění ceny mýtného pro vozidla nad 3,5 tuny.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru