zelena-karta

Poslanci definitivně rozšířili okruh vozidel, která budou muset mít povinné ručení

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Advokátní kancelář Rödl & Partner - Foto: Pavel Srp - 1. 12. 2023


Vláda v srpnu 2023 schválila návrh novely zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. A ten byl v pátek 1. prosince schválen v poslanecké sněmovně a nyní putuje do senátu.

Navrhovaná úprava implementuje právo EU v oblasti pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem motorových a jejich přípojných vozidel a je nezbytná z hlediska plnění závazků České republiky vůči EU, z hlediska zajištění pohybu vozidel v mezinárodním provozu v rámci Evropy a k zajištění ochrany osob poškozených provozem těchto vozidel.

Co ne/bude muset mít povinné ručení?

Dle novely bude povinné mít povinné ručení na všechna motorová vozidla s deklarovanou maximální konstrukční rychlostí vyšší než 25 km/h a na vozidla s deklarovanou maximální konstrukční rychlostí vyšší než 14 km/h, pokud jejich provozní hmotnost bude vyšší než 25 kg. Maximální konstrukční rychlostí bude stanovena dle rychlosti, kterou výrobce stanoví pro používání v provozu. Hmotnost se poté určuje dle technické způsobilosti vozidla v technickém průkazu. Jde typicky o vozítka segway nebo třeba elektrokoloběžky. Povinné pojištění se nebude vztahovat na elektrokola, protože jejich primárním zdrojem pohybu není elektromotor, ale šlapání. Výjimku z pojištění budou mít rovněž zahradní traktory, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku. V momentě, kdy vyjedou mimo něj na silnici, stávají se nicméně vozidlem a musí mít pojištění.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Novela zákona o povinném ručení ale krom toho, kdo nově bude muset být pojištěn, také umožňuje odložit zelenou kartu do šuplíku. Od 23. prosince, kdy by novela měla vstoupit v platnost, tak budete moci zelenou kartu nechat doma. Pokud vás zastaví při silniční kontrole policie, sama si v interním systému dohledá, zda zelenou kartu máte, nebo nikoliv. 

Novinkou je také povinné zvýšení pojistných limitů. Nově nejnižší možný limit u povinného ručení 70 milionů korun, nicméně řidiči se nemusí bát, že by se toto navýšení nějak výrazně promítlo do cen pojištění. Ve většině případů půjde o pár desítek korun. A někde ani to ne, protože řada pojišťoven už tento vyšší limit zavedla dříve.

Štítky: , , , , , , ,

4 názory na “Poslanci definitivně rozšířili okruh vozidel, která budou muset mít povinné ručení”

  1. Miloslav Hejna

    Projevuje se diktát unie. Poslanci něco schválili, ale jsem zvědav podle čeho se bude pojišťovat. Každé takové vozidlo musí mít něco jako VIN (ev. číslo). Ještě jsem neviděl na koloběžce, ani na zahr. traktůrku VIN. Dále by pak měl dostat značku vozidla, a být registrován na DI. Pokud by najednou toto nemuselo být, tak si každý může vyrobit nějaký ten postrk, zaplatit nějaké to ručení a jezdit. Jsem zvědav jak to soudruzi vymysleli.

  2. Invalidní vozík na baterie bude mít rovněž pojistku,když jí musí mít zahradní trakturek,který pojede přes silnici posekat trávu? Jim už normálně hrabe

  3. Jiří Starek

    El.kolobrndu mam sedmym rokem,ma max.rychlost 25 km-h,1000 W,vahu neznam ale určitě přes 25 kg…kupoval jsem ji s tim,že se to hodnotilo jako jizdni kolo,tzn.bez TK,helmy,značky.Chapal bych,když si el.koloběžku někdo koupi po schvaleni tohoto zakona,měl by pojistit.Musi se pojištovat i ty,ktere jsme si pořídili před lety,podle tenkrat platneho?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *