Špatně parkující řidiči ve městech jsou v současné době velké téma. Je pravdou, že na auto, které nestojí zcela dle zákona opravdu není těžké narazit. Vždyť aut je stále víc a parkovacích míst pořád stejně. Policisté tak mají s kontrolou dodržování parkovacích pravidel plné ruce práce. Rozdávají pokuty, botičky, ale čas od času volají také kolegy s odtahovkou. A jakkoliv jde o profesionály, kteří mají za sebou stovky a tisíce odtahů, i tak může snadno dojít k poškození auta. Co s tím?
Hlavně foťte!
Pamatujte, že vždy je potřeba auto při vyzvedávání ze záchytného parkoviště opravdu důkladně zkontrolovat. Zaměřte se hlavně na disky, nárazníky a blatníky. Zkontrolujte ale lak na celém autě a nezapomeňte ani na pneumatiky. Pokud zjistíte jakákoliv poškození, která na autě před odtahem nebyla, vyplňte je do předávacího protokolu.
Zároveň platí, že vše je nezbytné důkladně nafotit. A stejně, jako u nehod či jiných pojistných událostí platí, že čím víc fotek a jiného obrazového materiálu máte, tím lépe pro vás. Pokud máte podezření na opravdu velké škody, existují záznamy i o zlomených nápravách po odtahu, můžete na místo zavolat policii. Jinak je následně je potřeba kontaktovat příslušný úřad. Nebojte se zeptat přímo na městské policii, ale například v Praze je jejím zřizovatelem pražský magistrát, škodu tedy budete řešit přímo s ním, přesněji s Pražskou správou služeb, která pod něj spadá.
Firmy, které auta pro městskou policii odtahují, jsou pojištěné. Stejně, jako často řidiči, kteří s odtahovkami jezdí. Veškeré škody tak budou vyplaceny z této pojistky. Pamatujte ale, že případný pokus o pojistný podvod se nemusí vyplatit. Pracovníci odtahových služeb si vše také pečlivě dokumentují, zpravidla minimálně fotí, častěji ale pořizují videozáznam.
Ročně v Praze podají řidiči maximálně několik set stížností na poškození auta po odtahu, nicméně drtivá většina je uzavřena jako neoprávněná.