Porsche představuje nové 911 Turbo a Turbo S – foto + video

Autor: Pavel Srp - 4. 5. 2013


Modelová ofenziva Porsche dosahuje v roce výročí modelu 911 nových výšin. Sportovní ikona, model 911, byla poprvé představena světu na frankfurtském autosalonu před 50 lety. O pouhých deset let později byl na stejném místě k vidění první prototyp modelu Porsche 911 Turbo. Nyní ke 40. narozeninám, prezentuje automobilka Porsche novou generaci modelů 911 Turbo a Turbo S, které se právem nazývají technologickým a dynamickým vrcholem řady 911. Novinka bude na český trh uvedena v září 2013.

Nový pohon všech kol, aktivní řízení zadní nápravy stejně jako u 911 GT3, adaptivní aerodynamika, LED přední světlomety a plochý šestiválec s výkonem až 560 koní a dvojitým přeplňováním jsou věci, které jen podtrhují rozmanitost rolí, pro něž může být 911 Turbo použito: ať už jako okruhový závodní stroj, automobil pro každodenní ježdění, nebo jako technologická platforma.

Zásadní úlohu hraje také použití nové, lehké karoserie s prodlouženým rozvorem o 100 mm a větších 20″ kol. Pro řadu 911 Turbo byl také poprvé použit systém aktivních stabilizátorů PDCC, který dále zvyšuje výkonnost vozu. Pro model 911 Turbo S je tento prvek součástí standardní výbavy, stejně jako paket Sport Chrono Plus, aktivní uložení motoru a keramické brzdy PCCB; pro model 911 Turbo jsou tyto součásti připraveny v rámci výbavy na přání.

[nggallery id=2148]

Více síly a spotřeba paliva snížená o 16 procent

Důležitými partnery v oblasti pohonného ústrojí je pokročilý motor s novým systémem pohonu všech kol PTM. Přeplňovaný šestiválcový motor o objemu 3,8 litru s přímým vstřikováním paliva produkuje 383 kW/520 koní v modelu 911 Turbo a 412 kW/560 koní v modelu Turbo S. Porsche pokračuje v jedinečném použití dvojice turbodmychadel s variabilní geometrií lopatek pro zážehový motor. Točivý moment je přenášen pomocí sedmistupňové dvouspojkové převodovky (PDK), která umožňuje častější využití funkce start/stop. Společně s novým systémem řízení teploty a převodovkou PDK se podařilo snížit spotřebu paliva v evropském cyklu NEFZ až o 16 procent na 9,7 l/100 km, přičemž tato hodnota platí pro obě verze.

Nový pohon všech kol s elektrohydraulickým ovládáním

Pro ještě rychlejší a preciznější rozdělení točivého momentu mezi obě nápravy Porsche vyvinulo nový systém pohonu všech kol (PTM) s elektronicky ovládanou vícelamelovou spojkou. Systém je vybaven novým vodním chlazením, takže k předním kolům se v případě potřeby dostane ještě více točivého momentu. Optimalizovaná souhra motoru, převodovky a pohonu všech kol vrcholné 911 přináší nové dynamické schopnosti. Model 911 Turbo s na přáním dodávaným paketem Sport Chrono Plus zrychlí z nuly na 100 km/h za 3,2 sekundy, což je dokonce o jednu desetinu lepší hodnota, než jakou nabídla odcházející 911 Turbo S. Nová 911 Turbo S zvládne sprint na 100 km/h za pouhé 3,1 sekundy. Maximální rychlost vozu dosahuje 318 km/h.

Nejširší ze všech 911

Dva nové vrcholné modely předvádějí své schopnosti i vizuálně více než kdy předtím. Charakteristické, velkoryse rozšířené zadní blatníky nové generace 911 Turbo jsou o 28 mm širší než u 911 Carrera 4 – mezi C sloupkem a vnější hranou karoserie najdete téměř rovnou plochu o šířce lidské ruky. Mezi další zvláštnosti patří dvoubarevně lakovaná kovaná 20″ – na modelu 911 Turbo S mají dokonce centrální jištění. Turbo S se představuje s novými LED předními světlomety se čtyřbodovými světly pro denní svícení a ovládáním dálkových světel pomocí kamerového systému, které je pro model 911 Turbo dodávané na přání.

[nggallery id=2147]

Řízení zadní nápravy trvale zlepšuje ovladatelnost

Představení řízení zadní nápravy pro modely Turbo nesmírně zvyšuje schopnosti dvou nejvýkonnějších sportovních vozů značky jak při okruhovém závodění, tak v každodenním provozu. Systém se skládá ze dvou elektromechanických aktivních členů namísto běžných pevných ramen u zavěšení pravého i levého kola. Zadní kola se mohou podle rychlosti jízdy natáčet až do úhlu 2,8 stupně. V rychlostech do 50 km/h, když jsou přední kola natočena, systém zareaguje a zadní kola natočí do opačného směru. To vyvolá efekt, jako kdyby se zkrátil rozvor o 250 mm, což dodává modelu 911 Turbo bezkonkurenční schopnosti v zatáčkách. Systém dovolí vozu rychlejší zatáčení a dynamičtější zpětnou vazbu řízení. Další výhodou je značně jednodušší manévrování při parkování.
V rychlostech nad 80 km/h systém zadní kola natáčí ve stejném směru jako přední. Tím se virtuálně prodlouží rozvor o výrazných 500 mm a vůz získá obrovskou stabilitu, zejména ve vysokých rychlostech. Současně dojde po pohybu volantu k rychlejšímu vytvoření bočních sil na zadní nápravě, což je důsledkem spontánnějších a harmoničtějších reakcí na zásahy do řízení.

Aktivní aerodynamika zlepšuje účinnost a výkon

Porsche pro novou 911 Turbo poprvé představuje systém aktivní aerodynamiky. Ta sestává z robustního aktivního třípolohového předního spoileru, jehož segmenty mohou být pneumaticky prodlouženy, a vysouvacího zadního křídla se třemi polohami nastavení. Díky těmto prvkům je možné upravit aerodynamiku modelu 911 Turbo tak, aby splnila řidičova očekávání: buď pro optimální účinnost, nebo dynamický výkon. V pozici zaměřené na výkon jsou všechny segmenty předního spoileru plně rozvinuty a generují značnou přítlačnou sílu na přední nápravu. K tomu se přidává i zadní křídlo, vysunuté do maximální výšky, čímž je dosaženo většího přítlaku na zadní nápravě. Pouze zásluhou tohoto nastavení je možné zlepšit čas průjezdu Severní smyčkou Nürburgringu až o dvě sekundy.

Nový interiér plný high-end prvků výbavy

Interiér v obou modelech 911 Turbo byl kompletně přepracován a vychází z řešení použitého v modelech 911 Carrera. Model S je velmi dobře vybaven, nabízí například exkluzivní čalounění v kombinaci černá/červená Carrera a sportovní sedadla s pamětí, nastavitelná v 18 směrech. Opěrky sedadel jsou navíc prošívány dvojitými švy a obsahují různé elementy imitující karbon. Stejně jako u předchozího modelu, i zde se o kvalitní zvuk stará sériově dodávaný systém Bose, ale poprvé je v nabídce výbavy na přání systém Burmester. Mezi další novinky patří aktivní tempomat, kamerový systém pro čtení dopravních značek či rozpoznávání rychlostních omezení.

Nové Porsche 911 Turbo má určenu cenu 162 055 € a verze Turbo S bude k dostání za cenu 195 256 € včetně DPH a výbavou pro danou zemi.

Tisková zpráva/-PS-

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru