Porsche Macan rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co můžete dostat na silnici v kategorii SUV. Mnoho zahraničních redakcí chválilo jeho chování při opravdu extrémní okruhové jízdě. Je jasné, že takto koncipované auto nebude otevírat čelisti svými schopnostmi v terénu, ale právě jízdními vlastnostmi na asfaltu.

Není to tak dlouho, co se celý motoristický svět smál Jeepu Grand Cherokee, který poměrně zásadně nezvládl disciplínu s názvem losí test. Tento test pochází ze Skandinávie, pokud jste někdy naživo viděli losa, určitě chápete, proč zrovna tam, kde jich je velké množství, řidiči tuto disciplínu mají v malíku. Jedná se o jednoduchý vyhýbací manévr, který však už potrápil nejednu automobilku. Namátkou se to týkalo například první generace Mercedesu-Benz třídy A, Hyundaie i30, Citroënu Nemo, Toyoty Hilux, Hondy HR-V, Renaultu Kangoo…

No, a vzhledem k tomu, co by měl Macan předvádět na silnici, je jeho zaváhání přinejmenším zvláštní. Podívejte se sami na video, kde se u verze Macan S Diesel projevilo ono podivné chování. Vůz při manévru zablokoval to nejhorší možné, tedy přední vnější kolo, a měl tak tendenci opouštět po tečně svoji trajektorii. V reálu by to znamenalo setrvání v tom nesprávném pruhu o něco déle a všichni víme, že každá milisekunda je důležitá.

Reakce automobilky byla rychlá a stejně jako nedávno v případě Jeepu poměrně nekompromisní. Podle Porsche je to takto v pořádku, způsobila to aktivace systému Active Rollover Protection (ARP), jenž na 300 ms aktivuje brzdu na vnějším předním kole s cílem předejít možnému riziku převrácení. Zůstává otázkou, jestli není systém nastavený až moc ochranářsky a v tomto konkrétním případě nezpůsobí spíše potíže?