Doba jde kupředu až neuvěřitelně rychle, a tak se není čemu divit, že každou chvíli přijde některá z automobilek s nějakou parádní technologickou novinkou. Nedávno to bylo speciálním lakování, které použila značka Rolls-Royce. Víte jistě také, že Continental v současné době testuje velmi speciální interiér budoucnosti. A další značkou, která se může pyšnit něčím, co tu ještě nebylo, je Porsche. To totiž vyvinulo celokarbonová kola.

Pokud jste se teď zarazili, protože nejde o žádnou novinku, máte svým způsobem pravdu. Taková kola je schopna vyrobit celá řada tuningových úpravců, ale pro svých pár hypersportů je používá třeba také Koenigsegg. Jenomže ještě nikdy se do takového vývoje – a hlavně následné standardní výroby – nepustila masová automobilka, kterou Porsche bezesporu je.

Kola jsou vyrobena ze dvou různých částí, přičemž ta první, tedy střed, je ze zhruba 200 karbonových částí. Druhá část, zbytek kola, je ze speciálně zapleteného karbonu. Vše je následně ještě naimpregnováno pryskyřicí, kaleno při extrémně vysokých teplotách a konečně dlouho a pomalu chlazeno. Výsledkem je velmi vysoká pevnost a odolnost disku, ale také jeho nízká hmotnost. Oproti standardním hliníkovým diskům jsou ta karbonová až o 8,5 kilogramu lehčí, což se pozitivně projeví na jízdních vlastnostech auta.

Nová karbonová kola bude zatím možné objednávat pouze na Porsche 911 Turbo S. K dispozici budou v rámci příplatkového balíčku Exclusive a to již od začátku příštího roku. Přední kola ponesou rozměry 9×20 palců, ta zadní budou 11×20 palců. Cena za celou sadu je v přepočtu přibližně 400 tisíc Kč.