Příležitost dělá zloděje, tak se dá ve zkratce shrnout všech pět případů vloupání do osobních vozidel, které v posledních dvou týdnech začali vyšetřovat policisté obvodního oddělení v Turnově. Všechny mají totiž společného jmenovatele, kterým je neopatrnost majitelů. Zloději se o jejich auta začali “zajímat” potom, co v nich zůstaly na viditelných místech ležet nějaké cennosti.

Tak například 17. ledna 2019 ponechal ve svém zaparkovaném vozidle Audi Q7 zhruba hodinu bez dozoru řidič svůj kufřík a notebook. Zloděj tyto věci odcizil po rozbití předního okénka. Jejich hodnotu vyčíslil majitel částkou 29 300 korun. Na dalších 25 000 Kč přijde oprava okénka a nákup nové pneumatiky, kterou pachatel při krádeži propíchl. Proč poškodil pneumatiku, nevíme. Možná proto, aby ho majitel případně nemohl rychlým vozem pronásledovat.

Zloděje zlákala 21. ledna 2019 v Příšovicích k vloupání do osobního vozidla Škoda Roomster taška na podlaze. Té se po rozbití okénka zmocnil v průběhu pěti minut. Našel v ní 4600 korun, mobilní telefon za zhruba 6600 korun a osobní doklady. U tohoto vozu bude oprava okénka stát kolem 3500 korun. Téhož dne policistům nahlásila vloupání do osobního vozidla další žena, která si ve svém opelu zaparkovaném v obci Ktová také ponechala tašku. Žádné peníze ani jiné cennosti v ní sice neměla, nicméně oprava rozbitého zadního okénka ji v servisu vyjde na přibližně 4000 korun. Ke krádeži došlo v průběhu jedné hodiny.

Dne 29. ledna 2019 majitelka Škody Roomster přišla o tašku, ve které měla mobilní telefon, peněženku s hotovostí 4500 korun, platební kartu a osobní doklady. Nechala ji patnáct minut v Příšovicích v autě bez dozoru. Celkem ji zloděj odcizil cennosti za 11 200 korun a oprava rozbitého okénka ji přijde na 3500 korun.

Poslední případ policistům dne 31. ledna 2019 nahlásila také žena. Té někdo vnikl po rozbití okénka do osobního vozidla značky Volkswagen Touran zaparkovaného v Turnově a odcizil jí peněženku bez peněz. Ke smůle zloděje v ní měla jen doklady a kreditní karty. Ovšem v servisu zaplatí za opravu nejméně 4000 korun. Tato krádež se odehrála během deseti minut.

Ve zmíněných případech jsme se přesvědčili o tom, že zloděje dokáže vyprovokovat k útoku na zaparkované vozidlo jak uvnitř vystavená taška s bezcenným obsahem, tak i drahý notebook anebo peněženka, ať už plná anebo prázdná. Měli bychom se umět poučit i z chyb druhých, nejenom z těch vlastních a pamatovat si, že v autech na parkovištích nemá zůstat nic z toho, o co nechceme přijít anebo to, co jen provokativně na okolí může působit. Tím máme na mysli prázdné krabice, kufry, tašky a podobně