Policisté v autech vozí speciální vybavení určené hlavně dětem. Plyšové hračky je uklidňují třeba u nehod

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR -  9. 3. 2022


Maskot Nehoďáček bude součástí vybavení policejních vozů vyjíždějících k dopravním nehodám. Šest tisíc plyšových hraček poskytl Tým silniční bezpečnosti Policii ČR v rámci dlouhodobého projektu Markétina dopravní výchova, aby alespoň trochu odpoutaly pozornost nejmenších účastníků nehod od nepříjemných zážitků a pomohly překonávat stres.

Dopravní nehoda je mimořádná, často velmi stresující, událost. Zejména k dětským účastníkům nehod proto policisté, ale i ostatní zasahující, přistupují tak, aby bylo způsobené trauma co nejmenší. „V roce 2021 zemřelo při dopravních nehodách na pozemních komunikacích v České republice 9 dětí, 79 dětí bylo zraněno těžce, 1 709 lehce, 8 dětí bylo usmrceno ve vozidlech jako spolujezdci, 1 dítě zemřelo při nehodě jako chodec. Dalších 4372 dětských pasažérů se ocitlo v roli účastníka dopravní nehody bez zranění. Přítomnosti dětí při těchto nepříjemných událostech nelze zabránit. Nečekaně se ocitají v nejistotě. Neví, co se bude na místě nehody odehrávat a k tomu mají strach o své blízké. Péče o ně v zátěžové situaci je naprosto namístě. Plyšové figurky budou proto v následujících týdnech distribuovány útvarům dopravní policie ve všech krajích,“ dodává Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR.

Přečtěte si také:  Policie potvrdila termín akce Speed Marathon. Na rychlost řidičů se zaměří už za pár týdnů

Úkolem plyšového superhrdiny bude pomoci dětem zvládnout náročnou situaci a policistům usnadnit navázání kontaktu s nimi. „Ať už se jedná o případy, kdy jsou zraněny samy děti, jejich rodiče nebo někdo jiný, hračka může v této chvíli znamenat mnoho. Dítě pomůže uklidnit, odpoutá jeho pozornost od nepříjemností, může se díky ní cítit bezpečněji,“ říká Markéta Novotná, metodik dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti.

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Ještě dodáme, že plyšové hračky vozí v autech také hasiči. V jejich případě jde o plyšového dráčka jménem Hasík. V případě například Jihomoravského kraje jsou dráčky vybaveny také některé jednotky sborů dobrovolných hasičů, které jsou předurčeny k řešení dopravních nehod. Finanční náklady na nákup plyšových pomocníků hradí hasiči a draky šije jedna z chráněných dílen v Moravskoslezském kraji.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *