policie-kontrolovala-z-autobusu-ridice-kamionu-1

V pondělí 8. června 2020 se mohli řidiči na Liberecku opět setkat s policejním autobusem. Po celý den probíhala dopravně bezpečnostní akce zaměřená na věnování se řízení s využitím pracovního týmu „TOP SPEED TEAM“ a služebního autobusu. Během akce zjistili policisté více jak padesát dopravních přestupků. Nejčastěji se jednalo o nepoužití bezpečnostních pásů a telefonování za volantem. 

S ohledem na vývoj dopravní nehodovosti a nekázeň některých řidičů nákladních vozidel se policisté zaměřili primárně na způsob jízdy řidičů právě nákladních vozidel, zakázané předjíždění nákladních vozidel v určitých úsecích pozemní komunikace, používání povinného bezpečnostního pásu řidiči, předměty bránící řidiči ve výhledu z vozidla, držení hovorového nebo záznamového zařízení, respektování dopravního značení, technický stav vozidel a všechny formy nevěnování se řízení.

Akce byla zaměřena na dálnici č. D10 a na silnici pro motorová vozidla č. I/35 a zúčastnilo se ji celkem 12 dopravních policistů.

Přečtěte si také:  Jak bude policie měřit bezpečnou vzdálenost a proč je správní řízení dražší než pokuta na místě? Vysvětluje to ministerstvo dopravy

Tento druh dopravně bezpečnostních akcí se dlouhodobě ukazuje jako vysoce efektivní represivní nástroj Policie ČR zajišťující bezpečnost a plynulost silničního provozu. Takovýto způsob výkonu služby byl se služebním autobusem realizován již posedmé.

policie-kontrolovala-z-autobusu-ridice-kamionu-2

„Pro monitorování a dokumentaci dopravních přestupků řidičů nákladních vozidel je využíván autobus, ze kterého policisté skrytě natáčejí protiprávní jednání řidičů v silničním provozu v průběhu jeho jízdy po silnici č. I/35 a dálnici č. D10. Autobus s výhodou využívá nadhledu a výhodného pozorovacího úhlu policistů pro dokumentaci protiprávního jednání řidičů nákladních vozidel na videozáznam, jelikož některá protiprávní jednání řidičů nákladních vozidel nelze za jízdy z osobního motorového vozidla Policie ČR dokumentovat, protože řidiči nákladních vozidel jsou před pohledem policistů obvykle ukryti ve vysoko nad zemí položené kabině nákladního vozidla. V případě zjištění protiprávního jednání, je informace o zadokumentovaném přestupku předána policejní hlídce za autobusem, touto hlídkou je přestupkové jednání ihned řešeno. Policejní hlídka vždy zastaví řidiče vozidla na bezpečném vhodném stanovišti, provede dechovou zkoušku pro vyloučení ovlivnění řidiče alkoholem a projedná zjištěné protiprávní jednání řidiče,“ sdělil kpt. Ing. Jan Frieser, MBA z odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

V případech, kdy řidič souhlasí s projednáním přestupku na místě, je uložen příkazový blok, řidiči mají možnost uhradit pokutu na místě kartou s využitím služebního platebního terminálu. V případě, kdy řidič se zadokumentovaným protiprávním jednáním nesouhlasí, je hlídkou vyhotoveno oznámení přestupku, kdy věc posléze projedná příslušný správní orgán ve správním řízení. Správní orgán obdrží jako důkazní prostředek pořízený videozáznam přestupkového jednání.

policie-kontrolovala-z-autobusu-ridice-kamionu-3

Přečtěte si také:  Policejní hlídka zastavila řidiče jedoucího až moc rychle. Řidič jim ale vysvětlil, že ho kousl had

Policisté odhalili během akce  54 dopravních přestupků, za které uložili pokuty příkazem na místě v celkové částce 27 000 Kč.

  • bezpečnostní pásy – 36x: 16 600 Kč
  • technický stav vozidla – 3x: 2500 Kč
  • držení hovorového nebo záznamového zařízení za jízdy (mobil) – 10x: 4600 Kč
  • nezajištěný náklad – 1x: 300 Kč
  • předměty ve výhledu – 1x: 500 Kč
  • způsob jízdy – 1x: 500 Kč
  • nevěnování se řízení – 1x: 1500 Kč
  • nerespektování dopravního značení – 1x: 500 Kč

Ve dvou případech přestupky policisté oznámili příslušnému správnímu úřadu. 

V jednom případě řešili policisté jízdu v protisměru. Kolem krátce před sedmou hodinou večer volalo na tísňovou linku 158 několik řidičů, že se na silnici I/35 ve směru od čerpací stanice Moll u obchodního centra Nisa na Děčín pohybuje osobní vozidlo Renault v protisměru. Řidič projel v protisměru i libereckým tunelem a následně sjel na čerpací stanici Shell v ulici Žitavská, kde jej dostihly policejní hlídky začleněné do akce. Řidič celkem ujel v protisměru 3 km. Policisté provedli u řidiče orientační dechovou zkoušku na alkohol, která byla pozitivní, s naměřenou hodnotou 0,7 promile. Řidiče na místě zadrželi a následoval je na policejní služebnu obvodního oddělení Liberec – Centrum. Policisté případ nyní šetří jako přečin „obecné ohrožení z nedbalosti“. 

policie-kontrolovala-z-autobusu-ridice-kamionu-4

Nesprávný způsob jízdy byl v období od ledna do května 2020 na území Libereckého kraje nejčastější hlavní příčinou vzniku dopravní nehody. Z celkového počtu 1714 šetřených dopravních nehod v Libereckém kraji byl nesprávný způsob jízdy hlavní příčinou nehody v 871 případech, při těchto nehodách bohužel zemřeli 3 účastníci dopravních nehod, 5 jich bylo zraněno těžce a 120 lehce.

Přečtěte si také:  Japonská policie má novou hračku. Do flotily přidala Lexus LC 500

„Z těchto důvodů bude dokumentace přestupků řidičů nákladních vozidel za použití autobusu využívána i nadále, tento způsob dokumentace se osvědčil a přispívá k větší bezpečnosti a plynulosti silničního provozu,“ doplnil kpt. Ing. Jan Frieser.