Besip

Od 19. února platí novela silničního zákona, která chodcům ukládá za povinnost nosit na sobě za tmy a snížené viditelnosti reflexní prvky. Bohužel to chodci příliš neřešili a policisté případnému provinilci zatím jen domlouvali. S hříšníky jim ale došla trpělivost a s okamžitou platností začnou takové chodce pokutovat.

Podle nás to měli dělat od začátku. Tma už je celkem brzy a chodci, ale i někteří cyklisté, jako by snad ani nepřemýšleli. V některých diskuzích k tomuto tématu se dokonce někteří jedinci vyjadřovali tak, že „když oni auto vidí, musí i jeho řidič vidět je“. Jiní došli tak daleko, že tvrdí, že přeci nebudou ulehčovat situaci těm hloupým, kteří si vezou zadek v autě, zatímco oni musí pěšky.

To je trochu extrém, ale je dobré vědět, že i tací jsou mezi námi. Proto je dobře, že právě takové bude policie pokutovat. Měli by možná vědět, že pokud mají byť jen jeden reflexní prvek, řidič je za tmy vidí až na 200 metrů. Bez reflexního prvku to může být na poslední chvíli.

A ještě nějaká fakta, které i ty největší zarputilce přesvědčí o tom, že reflexní vesta není zbytečná. Od 1. do 24. října letošního roku zahynulo na silnicích 56 osob, což je o tři více, než v loňském roce za stejné období. Z toho bylo 13 usmrcených chodců. V letech 2012 až 2015 pak zemřelo na našich silnicích celkem 523 chodců, 303 z nich v noci. A to je hodně smutná statistika.

Neříkáme, že nutně musíte mít na sobě hned vestu. Stačí pár reflexních pásků na nohavici nebo třeba jen rozsvícený mobil v ruce. Pamatujte, že cokoliv je lepší než nic.