Policie se zaměřila na řidiče, kteří se plně nevěnují řízení

Autor: Tisková zpráva - 27. 9. 2019


V rámci mezinárodní spolupráce organizace TISPOL proběhla minulý týden celorepubliková dopravně bezpečnostní akce, do které se aktivně zapojili také středočeští policisté. Účastnilo se jí přes 300 policistů dopravní a pořádkové služby, dálničních oddělení a odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Středočeského kraje. Prioritně se zaměřovali na věnování se řízení vozidla, zejména na zákaz držení záznamových a hovorových zařízení během jízdy. Pro lepší výhled do kabin kamionů, ale i osobních vozidel, měli k dispozici autobus, z něhož pořizovali záznamy spáchaných přestupků.

Na některých stanovištích jim pro dokumentaci přestupků posloužil monokulární dalekohled. Zároveň dohlíželi na to, zda řidiči dodržují zákonem stanovenou rychlost, zda používají bezpečnostní pásy a zádržné systémy, zda mají v pořádku technický stav vozidla a zda nejsou ovlivněni alkoholem nebo drogami.

Sledovali také chování řidičů na železničních přejezdech a v jejich blízkosti a dodržování dalších předpisů souvisejících s provozem na pozemních komunikacích. Pátrali i po osobách, věcech, odcizených vozidlech apod.

Policisté využili ke kontrole řidičů služební autobus

Během celé akce policisté zastavili a zkontrolovali více než 2685 vozidel a zjistili 601 přestupků. Celkem 556 přestupců vyřídili na místě příkazním řízením ve výši 204 600 korun a 45 řidičů oznámili na příslušný úřad k dalšímu projednání ve správním řízení.

Nejčastějším prohřeškem řidičů přitom bylo nepoužití bezpečnostních pásů. Tento přestupek spáchalo 142 kontrolovaných. Celkem 139 z nich policisté vyřešili na místě příkazním řízením a 3 přestupci budou následně řešeni ve správním řízení. Policisté odhalili také 90 řidičů, kteří při jízdě drželi v ruce telefonní přístroj, dalších 11 se nevěnovalo řízení jiným způsobem například tím, že si četli noviny nebo se během jízdy dívali na televizi nebo DVD. Nepoužití zádržného systému policisté zjistili ve 4 případech. Nejvyšší povolenou rychlost překročilo celkem 63 řidičů. Z toho 47 policisté vyřešili přímo na místě, zbylých 16 oznámili příslušnému úřadu k dalšímu projednání. Čtrnáct osob za volantem nepředložilo řidičský průkaz a 2 osoby řídily vozidlo bez řidičského oprávnění. Celkem 73 řidičů mělo nevyhovující technický stav vozidla. Policisté také zastavili 9 vozidel, která nebyla opatřena dálniční známkou. Dalších 9 řidičů nepředložilo doklad o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.

Policisté odhalili také 5 dopravních přestupků na železničních přejezdech a 4 řidiči nákladních vozidel porušili zákon č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě. Pod vlivem alkoholu do jednoho promile za volant usedlo 6 řidičů a u sedmi řidičů zjistili policisté přítomnost omamné a psychotropní látky. Pokutováni byli ale i chodci a to ve dvou případech. Policisté také vypátrali jednu osobu v celostátním pátrání.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru