Policejní honička Prahou skončila střelbou, speciálním pit manévrem a několika rozbitými policejními auty

Autor: Radim Plachý - Zdroj a foto: Policie ČR - 6. 2. 2022


Páteční dopoledne bylo v Praze hodně divoké. Policejní hlídku na sebe upozornil řidič bílé Škody Octavia Combi tím, že měl na autě registrační značky, které k němu nepatřily, a navíc byly v evidenci vedeny jako kradené. Na výzvu k zastavení ale řidič nereagoval a začal ujíždět. Několik dlouhých minut se mu to dařilo, pak ale přišla na řadu střelba a pit manévr.

Ani pole ho nezastavilo

K první hlídce se velmi rychle přidaly další dvě a snažily se řidiče přimět k zastavení. Ten však žádné výzvy k zastavení nedbal a svou poněkud zběsilou jízdou ohrožoval všechny kolem. Od ulice Evropská pokračoval až do ulice Do Horoměřic, kde odbočil na polní cestu, odkud vjel do oraniště. Podle policistů si myslel, že v měkkém terénu policejní auta zapadnou, zatímco on zvládne zmizet. Byla to však domněnka naprosto mylná.

Nezapadl nikdo a 43letý řidič mířil zpět na silnici. „Tomu chtěli policisté zabránit a za použití PIT manévru několikrát pronásledované vozidlo na poli otočili, nicméně stále pokračovalo v jízdě. Byli tak nuceni po několika varovných výstřelech, kdy řidič neuposlechl a nezastavil, otočit zbraň proti vozidlu a několikrát ho zasáhnout v oblasti pneumatik. Následný PIT manévr a zablokování pronásledovaného vozu těmi policejními, pak pronásledování nadobro ukončilo. Řidič skončil v poutech a byl předveden na policejní služebnu k dalším úkonům. Jeho spolujezdkyně pak k celé věci na stejné služebně podala vysvětlení,“ řekl pražský policejní tiskový mluvčí Jan Rybanský.

Při střelbě byl zraněn jeden ze zasahujících policistů, kterého zasáhl fragment jedné ze střel. Naštěstí by se mělo jednat jen o lehké zranění.

Známá firma

Při lustraci řidiče se ukázalo, že to není žádný svatoušek. „Vyšlo najevo, že v minulosti byl za opakovanou majetkovou trestnou činnost odsouzen k pěti nepodmíněným trestům odnětí svobody, kdy z posledního byl propuštěn koncem dubna 2021. Několikrát mu byl také soudem prodloužen zákaz řízení motorových vozidel, a to až do ledna 2025, celkem tedy na dlouhých jedenáct let. Navíc se při výslechu přiznal, že vozidlo, ve kterém ujížděl, odcizil v uplynulých dvou týdnech v autobazaru na Praze 4 poté, co se vloupal do kanceláře, kde si vzal klíče od zapalování. Poté na něj přidělal i odcizenou registrační značku,“ řekl Rybanský.

Řidič je podezřelý hned z několika trestných činů. Jsou jimi krádež, maření výkonu úředního rozhodnutí a násilí proti úřední osobě a obecné ohrožení. Podle policie není vyloučeno, že právní kvalifikace bude ještě změněna nebo rozšířena. V tuto chvíli mu hrozí osmiletý pobyt ve vězení.  

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru