vyfuk

Pokuty za emise nejsou jen výhružka. Koncern GM platí úřadům miliardy

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Reuters, ČTK, AP - Foto: UAMK - 10. 7. 2024


V souvislosti s chystaným zákazem evropských prodejů nových au se spalovacími motory se velmi často hovoří o pokutách, které automobilky čekají, když nařízení nedodrží flotilové emise. Jenomže pokuty jsou realitou pro drtivou většinu značek už hezkých pár let. A v případě značky GM i hodně vysoké. Americký koncern General Motors musí dle agentur Reuters a AP tamním úřadům za nadměrné emise zaplatit 146 milionů dolarů, což je v přepočtu podle ČNB asi 3,389 miliardy korun.

Podle amerických úřadů jde o pokutu za překračování emisí zhruba 5,9 milionu aut koncernu, a to mezi lety 2012 až 2018. Soustavné překračování emisí podle Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) odhalily testy, přičemž má jít zejména o 10% překročení emisí oxidu uhličitého. Koncern GM proti rozhodnutí o pokutě nijak neprotestoval. Naopak to, že se s úřady dohodl na zaplacení, považuje za nejlepší vyřešení celé události. Zároveň ale popřel, že by porušil příslušné zákony a předpisy. Podle mluvčího podniku pramení problémy ze změny v testovacích procedurách, kterou EPA zavedla v roce 2016, napsala agentura AP.

Zajímavé je, že EPA po koncernu nechce, aby zjednal nápravu. V případě aféry Dieselgate koncernu Volkswagen a dalších značek tomu přitom bylo jinak. Tehdy byl koncern VW otevřeně obviněn z toho, že při emisních testech podváděl úmyslně. Nic takového se ale v případě GM nestalo. Analytik Sam Abuelsamid ze společnosti Guidehouse Insights uvedl, že kauza pravděpodobně nebude mít větší dopad na pověst automobilky GM, někteří ekologičtí aktivisté však automobilku podrobili kritice.

„Přiznání GM, že podváděli u federálních pravidel pro emise a spotřebu, ukazuje, proč nelze automobilkám věřit, že budou chránit naše ovzduší a zdraví, a proč potřebujeme přísná pravidla pro znečišťování,“ uvedl Dan Becker z neziskové organizace Centrum pro biologickou diverzitu.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru