audi_a8-d2-snih

Pokud řádně neočistíte auto od sněhu a ledu, můžete dostat pokutu v řádu tisíců. Důležité je očistit i RZ

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Zákon č. 361/2000 Sb. - Foto: Pavel Srp - 1. 12. 2023


V tomto týdnu začalo sněžit a po silnicích opět vídáme nejen auta, ale i „sněhové koule“. Některým řidičům se totiž před jízdou jejich auto nechce od sněhu očisťovat, takže jen zapnou stěrače a setřou čelní sklo. Pokud ovšem svoje auto od sněhu neočistí, mohou dostat až několikatisícovou pokutu.

V zákoně o provozu na pozemních komunikacích se píše, že řidič nesmí „řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran“ a „řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na komunikacích.“ A přesně takto omezený výhled spousta řidičů, kteří auto od sněhu neočistí, může mít a má. A nejde jen o to, že oškrábou okna, ale zbytek auta už řešit nebudou. Sníh by měli očistit z celého auta, protože pokud by se uvolnil sníh ze střechy například při brzdění, mohl by zakrýt celé čelní sklo, což by znemožnilo výhled vpřed.

Ještě větší problém je to ale u plachtových dodávek i kamionových návěsů. Na těch se totiž na střeše mohou nacházet velké zmrzlé kusy vody, které mohou za jízdy odletět. A to může být vážný problém pro okolní řidiče, protože velká ledová kra může například skončit ve skle jiného auta (a to stává poměrně často).  Ovšem dalším problémem je i fakt, že u takových aut není moc způsobů, jak led ze střechy odstranit. I za to ovšem řidiči mohou dostat pokutu.

Za nedodržení povinnosti hrozí v příkazním řízení sankce až 2000 korun, případně až 2500 Kč ve správním řízení.

Pozor je potřeba dávat i na čitelnost registrační značky. I tu musí řidič před jízdou očistit, protože pokud bude registrační značka „zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost“, hrozí řidiči také pokuta. Platí to samozřejmě i na zasněženou registrační značku. Pokud by tak řidič neučinil, jde o mnohem vážnější přestupek než v případě neočištění auta od sněhu. Hrozí za to totiž pokuta 5 až 10 tisíc korun a zároveň zákaz činnosti od šesti do dvanácti měsíců. 

Pokud bychom však tuto povinnost vzali do důsledků, znamenalo by to i to, že řidiči by museli ve sněhové vánici každou chvíli zastavit a registrační značky očistit, protože na tu přední se při jízdě nalepí padající sněhové vločky a tu zadní zalepí vířící se sníh za autem. Tak přísní ale samozřejmě policisté nejsou. 

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru