Řidičský průkaz má řadu nutných náležitostí. Samozřejmostí je jméno, ale i skupiny, pro které je vydán. V levém dolním rohu se pak ukrývá políčko s pořadovým číslem 12. Právě to rozhoduje, zda řidič musí za volantem mít brýle, čočky nebo obě verze korekce zraku může střídat.
Když je políčko prázdné
Nejjednodušší to mají ti, kteří políčko nemají vyplněné vůbec. Nikdo jim samozřejmě jízdu s korekcí zraku nebude zakazovat, ale může se stát, že se v brýlích, které nejsou zapsané v řidičáku, dočkají minimálně malého údivu policisty. Vycházím z vlastní zkušenosti, kdy se policista při kontrole velmi divil, že mám na očích brýle, ale v řidičáku je nemám uvedené.
Brýle
Harmonizační kódy, tedy všechny informace uvedené v řidičském průkaze, se týkají všeho, co může policistu při kontrole zajímat. A nutno zmínit, že jsou standardizované pro celou Evropskou unii, takže i policista na dovolené v zahraničí pozná, že řidič jede bez brýlí, ačkoliv je má mít při řízení na očích. Má to totiž poměrně jednoduché. Jakmile je v řádku 12 napsán kód 01.01, jde o povinnost řidiče nosit při řízení dioptrické brýle.
Oční vady jsou za volantem nebezpečné stejně jako alkohol, skoro polovina řidičů nevidí správně
Tento kód je do řidičáku zapsán na základě vyšetření od lékaře. A to může řidič dodat kdykoliv během svého řidičského života, jen musí počítat s tím, že pak je potřeba řidičský průkaz vyměnit, protože harmonizační kód do již vydaného dokladu dopsat nejde.
A co čočky?
Řada lidí dobře snáší dioptrické čočky a rádi si je berou za volant. Ovšem v případě, že mají v řidičáku kód pro brýle, může být řízení s čočkami při policejní kontrole problém. Čočky totiž mají vlastní kód 01.02. Pokud chce řidič přejít z brýlí na čočky, znovu jej čeká návštěva očního specialisty a následně úřadu k výměně řidičáku.
Doporučuji se ale s očním lékařem domluvit na zanesení kódu, který umožňuje řídit jak s brýlemi, tak čočkami. Jde o harmonizační kód 01.06, přičemž při policejní kontrole už není třeba nic vysvětlovat.
Policie může chtít důkaz
Vysvětlení a nejspíš i důkaz bude potřeba ve chvíli, kdy bude mít řidič v řidičáku kód pro brýle a v očích čočky. Většina policistů je ale rozumných, často stačí mít u sebe jen pouzdro na čočky. Vyndávat je nikdo s největší pravděpodobností po řidiči chtít nebude. Pomoci by mohla i kartička nositele kontaktních čoček, o kterou je možné požádat lékaře či optika.
Pokuta za nedodržení povinných brýlí nebo čoček se pak může dostat až na 2500 Kč. A pokud řidič, který nepoužil ani brýle nebo čočky, ačkoliv musí, způsobí nehodu, může se stát, že po něm pojišťovna bude požadovat uhrazení způsobených škod.