ridic-bryle
Foto: Pxhere

Podzim s dešti, mlhou a brzkou tmou je pro řízení náročný sám o sobě. Když se k tomu přidá ještě nekorigovaná vada zraku, je zaděláno na problém. Německý automobilový klub ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club e.V.) odhaduje, že právě špatný zrak je na vině u zhruba stejného počtu nehod jako alkohol. Podle dat BESIP nemá v ČR správnou korekci skoro polovina řidičů a pětina o své oční vadě ani neví.

Celý říjen běží společná kampaň BESIP a GrandOptical zaměřená hlavně na řidiče. Její součástí je i bezplatné měření zraku ve všech prodejnách Grandoptical.

Přečtěte si také:  Pozor na rychlost! Policisté ještě tento měsíc plánují velkou dopravní akci

„Při posledním měření, které oddělení BESIP realizovalo, se ukázalo, že 44 % řidičů má buď nesprávné brýle nebo čočky, nebo dokonce nenosí vůbec žádné, protože nejspíš o své vadě zraku ani neví. Takových je v řidičské populaci asi pětina,“ říká vedoucí BESIP Tomáš Neřold a dodává: „Další věcí je tzv. zraková ostrost, u níž se doporučuje pro řízení alespoň 80 %. Varující je, že cca každý dvanáctý řidič má ostrost pod 50 %, což je stav, který jednoznačně ohrožuje samotného řidiče i ostatní účastníky silničního provozu.“

Výzkum mozku, na kterém se podílí Ford, by mohl vest k rychlejšímu rozpoznání ztráty pozornosti u řidičů

Vliv ostrosti zraku na bezpečné řízení je značný, zvlášť při horší viditelnosti a vyšších rychlostech. S dobrým zrakem člověk registruje chodce na 100 i více metrech, krátkozraký člověk ho uvidí až na posledních cca 30 metrech. Při rychlosti 100 km/h tuhle vzdálenost auto ujede za sekundu, při „městské“ 50 pak za dvě sekundy. Nekorigované oční vady logicky hrají roli i v dalších činnostech, jako je odhad vzdáleností při předjíždění, sledování dopravních značek nebo třeba parkování.

„Zdroj problémů je, že necelá půlka řidičů byla na měření zraku naposledy před třemi a více lety. Jenže zrak se v čase mění – zejména po 35. roce věku, kdy se už projevuje presbyopie, tedy přirozené stárnutí oka. Kdo už korekci zraku má, měl by jít na měření zase po roce či dvou. Lidé středního věku by si měli nechat zrak změřit, i pokud dosud korekci zraku nepotřebovali. Ve většině případů totiž zjistí, že teď už ji potřebují,“ vysvětluje obchodní ředitel GrandOptical Pavel Krejčí.

Přečtěte si také:  Za prvních 6 měsíců zemřelo při nehodách 200 osob, jde o historické minimum

V rámci kampaně je možné si po celý říjen nechat zcela zdarma vyšetřit a změřit zrak, a to ve všech 61 prodejnách GrandOptical v celé České republice.

Anonymní změřené výsledky kvality zraku měřených, budou zpracovány a následně podána zpráva o stavu zraku českých řidičů.

Přidat komentář