Mobilní telefony za volantem požívat nesmíme, ale stačí si sáhnout do svědomí nebo se rozhlédnout kolem sebe. Mobil prostě čas od času i za volantem vezme do ruky spousta z nás. Nejde ale jen o porušení nějakého předpisu, za což nám hrozí pokuty a body, ale také o bezpečnost. A na to bychom měli myslet.

Zatím na to myslí hlavně pojišťovny, kterým nejspíš tak úplně nejde o stav našeho bodového konta nebo životy, ale o peníze. A naše nehody pojišťovny stojí hotové jmění. Není se tedy co divit, že s tím chtějí něco udělat. U nás se před pár lety objevila aplikace jedné z pojišťoven, která je schopna rozpoznat míru nebezpečí řízení toho kterého řidiče, který ji má nainstalovanou. Ten si tak, pokud tedy bude dodržovat pravidla, jezdit předvídavě a samozřejmě bez nehod a pokut (ano, aplikace v telefonu umí rozpoznat styl jízdy), může doslova vyjezdit nižší povinné ručení.

V Americe šly ale pojišťovny ještě o kousek dál. Jedna z nich zde testuje aplikaci, která bude schopna s pomocí akcelerometru a gyroskopu v telefonu nejen sledovat jízdu řidiče, ale bude umět mapovat to, jestli vzal řidič za jízdy telefon do ruky nebo jaké aplikace používal. Data, která takto pojišťovna získá, budou použita pro výpočet výše pojistného. Ti, kteří nechají telefon uklizený a ani na něj nesáhnou, tak budou mít výrazně nižší pojistné než ten, který čas od času zkontroluje facebook nebo nedej bože za jízdy píše SMS a nebo telefonuje.

Otázkou ale je, jestli je tohle vše vůbec k něčemu dobré. Zatím ani sama pojišťovna nemá úplně jasno v tom, jak vlastně své klienty “donutí” aplikaci si stáhnout. Zatím to vypadá, že podepsání smlouvy, a tedy i sjednání pojištění bude právě stažením a používáním aplikace podmíněno. A uznejte sami, že nechat se dobrovolně vcelku detailně šmírovat a ještě za to platit nezní jako moc dobrý nápad. Ale všichni víme, co jsou někteří z nás schopni udělat pro slovo “sleva”…