Po české dálnici opět jela formule. A i tentokrát ji svědci natočili

Autor: Radim Plachý - Zdroj: idnes.cz, instagram.com - Ilustrační foto: Policie ČR - 13. 8. 2022


Po českých silnicích a dálnicích se občas pohybují velmi zajímavá auta, ale někdy i formule. Vážně, je to tak. Dneska se totiž takřka po třech letech opět na dálnici objevila formule. Tehdy to způsobilo velký poprask a video i informace se objevily prakticky ve všech médiích.

Ani dnes samozřejmě neunikla formule pozornosti kolem jedoucích řidičů, kteří ji natočili na video na stejné dálnici D4 jako před třemi lety.

Podle popisu u videa jde o formuli Dallara GP2, která jezdila závody GP2 Series (2011–2016) a GP2 Asia Series (2011) a později také FIA Formula 2 (2017). Pohání ji atmosférický vidlicový osmiválec Mecachrome V8108 s objemem rovných čtyř litrů. Jeho výkon je 456 kW/612 koní při 10 000 otáčkách za minutu a točivý moment vrcholí 500 Nm. Převovodka je sekvenční šestistupňová Hewland a poháněna jsou samozřejmě zadní kola. Dynamika bude bez pochyby působivá, vždyť formule s řidičem (podle homologace) váží jen 688 kg!

Před třemi lety se případem opravdu detailně zabývala také policie. Zveřejnila tehdy nejen videa, ale i fotky (třeba i tu, která je v úvodu článku) a prosila svědky o pomoc. K šetření tehdy dokonce používala i dron, s nímž létala nad domem podezřelého a dokumentovala s ním.

Policie tehdy prý řidiče našla a obvinila jej, ale kvůli helmě, kterou měl na hlavě a který znemožnila jeho ztotožnění, trestu unikl. Hrozila mu až desetitisícová pokuta a až 12měsíční zákaz řízení. Řidič měl porušit porušit paragraf 125c zákona 361/2000 Sb., mělo jít o jízdu s vozidlem technicky zcela nezpůsobilým, kdy prý řidič bezprostředně ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu.

 • Aktualizováno, 14. 8. 2022, 17:08:

Policie informovala o tom, že i tímto výjezdem formule na dálnici se bude zabývat. Více si můžete přečíst zde.

Štítky: , , , , ,

23 názorů na “Po české dálnici opět jela formule. A i tentokrát ji svědci natočili”

 1. Souhlasim,
  jel jsem pres Vysocinu a ty vraky, kterymi se tam sjizdi lide z vesnic za nakupy v Penny, jsou casto jeste horsi, nez valkou, odstrelovanim a bombardovanim znicene ziguliky a Daewaa, ktera kupodivu nikoho neohrozovala, i kdyz mela ramena pritazena stribrnou Pattexkou a kufr nalozeny samopaly. Tem jsme tkeskali, ze jsou hrdinove. Takze OK. I toto jsou pro me hrdinove. Provoz ohrozuji mene, nez kdejaky penzionovany venkovan, ktery se vydal po roce ze stodoly vytazenym pekacem vyzvednout vnucku na nadrazi. Predpisy jsou dulezite, ale zdravy rozum taky. A co jsem videl, tak borci zavodnici pristoupili k jizde vcelku zodpovedne. Auto pred, auto za…. nehrotil bych to. Kdybych je potkal na dalnici, udelali by mi radost.

  1. Více takových zážitků! spestření ponuré dálnice která často připomíná parkoviště!

 2. Tak si bohaci vyjeli na projížďku. Když jel Chiron, Aventador, tak proč ne GP2. Se divíte jako byste viděli UFO 😀😀😀😀😀

 3. V devadesátých letech by se tomu policajti zasmáli a lidi by ho měli za super frajera, dnes na to jsou schopni vyčlenit speciální skupinu a týpka dohledávat pomocí dronu.
  Jak daleko jsme se už vzdálili od doby , kdy se zde dalo opravdu svobodně dýchat a mluvit. Smyčka se stále utahuje dala dál.

 4. Přesně, kde bylo to Ferrari? Už je v háji?
  Nebo ho využívá Rakušan aby se dostal do práce včas?
  Je to právě radost na to pohledět a pokusit se v rámci možností změřit síly s těmito vozy, že většina koštat za volantem neumí koukat do zrcátek omezovat nebo dát přednost je v pořádku, ale projet udržovaná auta na dálnici sice bez technické, ale evidentně lépe udržované než většina aut v ČR je nepřijatelné
  Za mě palec hore

 5. Dnes po našich silnicích jezdí tisíce aut nezpůsobilých pro jízdu na pozemní komunikaci . Ty ukrajinská! A nikoho to nezajímá. Ale jedna formule sere půl republiky.
  Tomu se říká pokrytectví.
  Jestli té jde v první radě o bezpečnost, nemá na silnici jezdit co nesplňuje řádně silniční zakony.

  1. Formule má daleko lepší brzy než normální auto. Zadní světlo má taky, pásy taky, řidič měl helmu. Tak co je za problém??

  2. To je pravda a nehledě na to, že třeba ukrajinská auta nemají ani STK což bych považoval za velký problém 🤔🤔🤔

 6. To bude zase udání od lidí, kteří se cítí ohrožení tím, že má někdo lepší auto než oni :-) A policajti nasadí sto lidí, auta, odposlechy, drony, vrtulníky, potápěče a tajné agenty, aby překazili ten do nebe volající zločin :D

  1. Přesně, kde bylo to Ferrari? Už je v háji?
   Nebo ho využívá Rakušan aby se dostal do práce včas?
   Je to právě radost na to pohledět a pokusit se v rámci možností změřit síly s těmito vozy, že většina koštat za volantem neumí koukat do zrcátek omezovat nebo dát přednost je v pořádku, ale projet udržovaná auta na dálnici sice bez technické, ale evidentně lépe udržované než většina aut v ČR je nepřijatelné
   Za mě palec hore

   1. Měřit síly na silnici s druhými auty – je sice možné – ale je to blbost. Když se pak něco stane – člověk pak pozdě honí bycha. A podle mě to nejde ani kdybych tu možnost – a potřebné auto – měl. Od toho jsou závodní tratě, ne běžný provoz. A jako fakt na dálnici, kde je maximálka 130 je fakt opruz při 130 hlídat, zdali za mnou někdo jede 150, nebo na mě začne blikat, že jedu pomalu /samozřejmě se jedná o chvíle, kdy někoho pomalejšího předjíždím. Pokud mám auto, které umí 300 – tak přeci mám čas – a když chci jet 300 – jedu tehdy, když to je možné, bezpečné – což není stejně nikdy – a když tam nejsou radary. Za 300 ať si každý dosadí svojí vlastní rychlost.

    1. Je to úplně stejný „opruz“ jako si hlídat abych nevrazil do auta před sebou, nevybočil z pruhu nebo třeba nesrazil motorkáře. To všechno se dělat musí, nehledě na to, že spousta lidí, kteří si myslí, že jedou 130 jedou 120 a ještě jim rychlost kolísá +- 10 km/h, i víc, protože si odmítají zapnout tempomat a pak se diví, že je dojede někdo kdo jede skutečných cca 130 na horní hranici tolerance :-)

  2. JÓóóoooo tak to jsem se konečně zasmál!!! Super!!! Policie ČR si někdy myslí že je v akčním filmu:-)

 7. To zas budou policejní manévry a budem o tom číst ještě za měsíc. Ale že tu máme nevyřešené vraždy, to asi nikoho nezajímá, ze.

  1. „kdy prý řidič bezprostředně ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu“… Porad ohrozoval mene, nez ti arogantni pirati silnic, ty konecne potresta kdo?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek