Možnosti bezdrátového propojení se v automobilovém průmyslu stále rozšiřují. Zatímco spojení auta s telefonem nebo auta s internet se stalo běžnou součástí našich životů, novinka od Pirelli je pro osobní dopravu celkem inovativní. Vyvinulo totiž pneumatiku, která je schopna přes síť komunikovat jak s výrobcem, tak s ostatními řidiči. A jak už tušíte, jde samozřejmě o bezpečnost.

Pirelli své novince říká „kybernetická pneumatika“. Má v sobě malý čip o velikosti mince. Ten má v sobě komunikační elektroniku, která neustále sleduje jízdu, stav pneumatiky, její tlak, ale i prostředí, jakým auto jede.

V případě, že systém kybernetické pneumatiky zaznamená třeba jízdu po vodě, tedy za silného deště nebo po sněhu, je schopen varovat ostatní řidiče v okolí. Ovšem jen v případě, že mají obutou stejně chytrou pneumatiku. A když už jsme u vody na silnici, a může jít třeba jen o velkou louži, systém ji umí zaznamenat a protože je propojen s bezpečnostními systémy auta, zvládne upravit například také odpružení vozu, kontrolu trakce nebo dokonce mapování motoru.

Jde o novinku pro osobní auta, která zatím nebyla implementována do běžného provozu na silnici. Ovšem nákladní doprava už takovou chytrou pneumatiku běžně používá. Nákladní auta mají pneumatiky, které jsou schopny na dálku říct, jestli už jsou ojeté, jaký mají tlak a dokonce i to, jak moc naložené auto je. Pak už je jen na provozovateli, jestli ji použije, je přeci jen velmi drahá, ale také jestli bude případná varování brát vážně a reagovat na ně.

Nový kalendář Pirelli je hotov. Oslavuje ženskost, ale bez nahoty