Passerovi za jeho dálniční jízdu s Bugatti hrozí vězení. Podle policie nelegálně závodil

Passerovi za jeho dálniční jízdu s Bugatti hrozí vězení. Podle policie nelegálně závodil

Od Anina Russová | Zdroj: Daily Mail - Foto: Bugatti - 31. 1. 2022 9

Vše začalo jedním krátkým videem, na kterém je zachycena velmi rychlá jízda s Bugatti Chiron. Natočil jej český developer, podnikatel a miliardář Radim Passer, který patří k několika málo majitelům tohoto super auta. Problém ale je, že video bylo točeno na běžné silnici a v provozu. Sice na německém dálničním úseku s neomezenou rychlostí, ale i tak se zdá, že Passer porušil několik zákonů.

Přečtěte si také:  Německé ministerstvo dopravy se ostře pustilo do Radima Passera. Odsoudilo jeho extrémní dálniční jízdu s Bugatti

Video bylo natočeno na dálnici A2 mezi Berlínem a Hannoverem a Passer s autem dosáhl rychlosti 417 km/h. Německá policie a tamní úřady nejprve jen vyjádřily rozhořčení, ale po pár dnech začali jízdu prošetřovat. Podle státního žalobce se řidič dopustil přestupku, který je v Německu označován za nelegální závodění. A Ačkoliv sám řidič tvrdil, že bezpečnost pro něj v tu chvíli byla prioritou, úřady to vidí zcela odlišně. Policejní mluvčí Doreen Guenther uvedla pro deník Daily Mail: „Řidič porušil paragraf 315d trestního zákoníku a je podezřelý z účasti na nelegálním závodě“.

Problém je hlavně v tom, že Passer video natáčel s vidinou toho, že se dostane na maximální rychlost. Nebyla to tedy jen obyčejná rychlá jízda za účelem cesty z bodu A do B. Bylo to plánované a chtěné. A právě na to se dá navléknout onen nelegální závod. Byť Passer závodil jen sám se sebou. Nebo s časomírou. Německé zákony navíc říkají, že řidič na vybraných úsecích dálnic sice může využít neomezenou rychlost, ale musí se přitom chovat tak, aby nebyla poškozena, omezena či ohrožena jiná osoba. Zjednodušeně řečeno řidič musí jet tak, aby měl svůj vůz neustále pod kontrolou. A vzhledem k tomu, že v návalu nadšení a euforie Passer na konci videa pustil ruce z volantu, není možné říct, že měl auto pořád pod kontrolou.

Přečtěte si také:  Německá policie začala vyšetřovat rychlou jízdu Radima Passera po německé dálnici

Výsledkem toho všeho nakonec můžou být dva roky za mřížemi, ale i propadlé auto státu. Ostatně, německá policie má se zabavováním aut za podobné prohřešky velké zkušenosti. Je ale otázkou, jak se v tomto případě bude postupovat, když je provinilcem občan jiného státu.