parkovani v praze

Parkování může být docela věda. Za zábor veřejného prostranství autem hrozí i desetitisícové pokuty

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Pavel Srp - 22. 9. 2022


S tím, jak neustále roste počet aut začíná být stále větší a větší problém najít parkovací místo. Ulice nejsou nafukovací, a především na sídlištích velkých měst může být velký problém zaparkovat. Do budoucna to s největší pravděpodobností nebude o moc lepší. Stává se, že řidiči prostě zaparkují tam, kde je napadne. Jenže to může být velký problém. I parkování, byť je čím dál obtížnější, má svá pravidla, která je nutné dodržovat.

Veřejná zeleň nebo chodník

Někteří řidiči odstaví svá auta částečně na chodník nebo na trávu. Snaží se tak co nejméně překážet provozu kolem, což je sice hezké, ale nezákonné. Stání na trávě, u stromu nebo právě na chodníku je z pohledu paragrafu 27 Zákona o provozu na pozemních komunikacích přestupek. Jedinou výjimkou je situace, kdy takové parkování umožňuje dopravní značení. Mimochodem, pojem silniční vegetace, na které je podle zákona zakázáno parkovat, může být vlastně skoro cokoliv, od keřů, trávy až po upravenou zeleň kolem silnic.

Přečtěte si také:  Praha nasadí nová auta na monitoring placeného parkování. Zvládnou i sledování výmolů nebo dopravních značek

Stejně jako parkování na chodníku, je i odstavení auta na zeleni, která je součástí pozemní komunikace, přestupkem ohodnoceným finančním postihem 2500 Kč.

Pozor na zábor veřejného prostranství

V zákoně se ale také můžete setkat s pojmem veřejné prostranství. Ten je paragrafem 34 definován jako veřejná zeleň, ulice, chodníky a parky, které mají být přístupné každému bez omezení. Tato místa slouží obecnému užívání, přičemž jde tedy o to, aby v místě byl volný průchod, průjezd pro kočárky a podobně. Jakmile dojde k omezení takového prostoru, v tomto případě se bavíme o omezení zaparkovaným autem, je řidič podezřelý z přestupku neoprávněného záboru veřejného prostranství.

Popelářská auta dostanou kamery pro monitorování špatně parkujících aut nebo záchranářských uliček

Pokud pak špatně parkující auto brání třeba na chodníku průjezdu kočárkům, průchodu lidem nebo brání průjezdu vozíčkářů, může být takové parkování označeno za zábor veřejného prostranství, což je přestupek proti veřejnému pořádku. V případě, že jde o první přestupek tohoto typu, dočká se řidič pokuty až 50 000 Kč. Ovšem při opakování tohoto přestupku se pokuta šplhá až na 75 000 Kč.

Přečtěte si také:  Náměstek primátora pro dopravu řeší průšvih svého řidiče. Zaparkoval na chodníku a pokutě se nejspíš nevyhne

Nutno ale říct, že policie případy špatného parkování vždy vyhodnocuje na základě aktuální situace. Pokud řidič najede částí auta na chodník, nejspíš se dočká jen pokuty za špatné parkování. Ovšem ten, který pravidelně při ranním běhání nechá auto stát na jediné cestě vedoucí do městského parku, ten už může mít dražší problém.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek