Opel Ampera vstupuje na český trh: Známe ceny

Autor: Pavel Srp - 17. 2. 2012


Už na šest tisíc závazných objednávek registruje automobilka Opel na model Ampera, elektromobil s prodlouženým dojezdem – a právě v těchto dnech vybaní dealeři sítě Opel C&S finalizují objednávky i prvních tuzemských zákazníků. Ampera, jeden z finalistů evropské ankety „Automobil roku“, se v ČR nabízí za jednotnou celoevropskou cenu 1 080 000 Kč. Za tuto cenu dostane zákazník špičkově vybavený elektromobil, který lze bez jakýchkoli kompromisů využívat v každodenním povozu, aniž by jeho akční rádius limitovala kapacita baterií.

„Na rozdíl od konvenčních elektromobilů dokáže Ampera sloužit jako jediný plnohodnotný automobil ve firmě či domácnosti,“ říká Pavel Šilha, generální ředitel českého a slovenského zastoupení automobilky Opel. „Ampera poskytuje komfort a jízdní výkony moderního automobilu nižší střední třídy, majitelům ovšem dokáže extrémně snížit provozní náklady.“

Do standardní výbavy Opelu Ampera patří mj. stabilizační systém ESP, čelní, boční, hlavové a kolenní airbagy, automatická klimatizace, bezklíčové odemykání vozu, kompletní elektrické ovládání oken a zrcátek, vyhřívaná přední sedadla s koženým čalouněním, litá kola 17“, barevný dotykový displej palubního počítače a informačního systému…

Interiér Opelu Ampera poskytuje prostor, komfort a prvky výbavy kompaktního automobilu prémiové kategorie: Variabilitu pětidveřové karoserie, pohodlný prostor pro čtyři dospělé pasažéry a zavazadlový prostor základního objemu 310 litrů, který lze v případě potřeby zvětšit na 1005 litrů.

Kola modelu Ampera jsou poháněna vždy elektricky – unikátní li-ion akumulátor s kapacitou 16 kWh napájí trakční elektromotor o výkonu 111 kW/150 k. Akumulátory umožňují zcela bezemisní dojezd 40 až 80 km – podle terénu, způsobu jízdy a vnější tepoty. Podle normy ECE R101, upravující metodiku měření spotřeby paliva a emisí CO2, vykazuje Ampera kombinovanou spotřebu paliva nižší než 1,6 l/100 km a emituje méně než 40 g/km CO2.

Systém elektrického pohonu Voltec modelu Ampera umožňuje velmi dynamickou jízdu – mohutný točivý moment 370 Nm, který je k dispozici už od prakticky nulových otáček, umožňuje akceleraci z 0 na 100 km/h za přibližně 9 sekund, maximální rychlost Opelu Ampera je nastavena na 161 km/h.

Nezávislé výzkumy dokazují, že ryze elektrický dojezd modelu Ampera uspokojuje nároky na běžné každodenní ježdění více než 80 procent evropských řidičů. Díky zážehovému motoru, který je určen pouze k pohonu generátoru, má Ampera na jedno nabití akumulátorů a jednu nádrž benzinu dojezd přes 500 kilometrů. Pokud kapacita akumulátoru klesne na minimální hodnotu, zážehový motor se automaticky spustí, aby poháněl generátor.

Sada akumulátoru o kapacitě 16 kWh je uložena ve středovém tunelu vozu a pod zadními sedadly. Akumulátor lze snadno dobíjet ze standardní elektrické zásuvky v domácnosti 230 V/16 A. Proudem 16 A se akumulátor plně nabije za méně než 4 hodiny, přičemž nabíjení lze naprogramovat tak, aby se využilo levného proudu mimo odběrových špiček.

[nggallery id=400]

Tisková zpráva/-PS-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru