Omylem aktivovaný eCall není problém. Jen je potřeba se záchranáři komunikovat

Autor: Anina Russová - Zdroj: Záchranáři Sušice - Foto: Škoda - 21. 5. 2023


Už od jara roku 2018 je ve všech nových vozidlech povinný systém eCall. Z pozice posádky jde jen o malý čudlík umístěný nejčastěji na stropě vozidla. Víte, co se stane, když jej omylem zmáčknete? Žádné pokuty za to nehrozí, je ale potřeba se záchranáři komunikovat.

Systém e-Call je velkým přínosem k bezpečnosti. Jak už se i v praxi několikrát ukázalo, umí dokonce zachránit život. Je z jedné strany propojen s autem a z druhé s linkou 112, na kterou umí po nehodě automaticky zavolat. Záchranářům zároveň řekne, kde se nacházíte, ale i to, kolik osob cestovalo v autě. Stejně funguje i po zmáčknutí tlačítka, což ale může být problém.

Když už k aktivací tlačítka dojde, třeba náhodou nebo ze zvědavosti, je nezbytné se záchranářům ozvat. Upozornili na to před nedávnem záchranáři ze Sušice, kteří také vysvětlili, proč je komunikace tak důležitá. „Pokud se stane, že dojde nedopatřením k aktivaci systému, ať už nenechavými prstíky dětí, nebo zvědavostí dospělých, prosíme, nebojte se odpovědět na zpětné volání. Nikdo vám hlavu neutrhne, nic neplatíte, ale nám to ušetří manévry, kdy po Vás pátráme, zda-li opravdu nepotřebujete naši pomoc,“ popsali záchranáři na svém facebooku.

Žádné pokuty za to nehrozí, nikdo se nebude zlobit, nikdo to nebude řešit. Jen je nezbytné záchranářům věc vysvětlit, omluvit se a rozloučit se. I nám se to stalo a velice milá operátora linky 112 vše pochopila. Jen důrazně doporučujeme, aby se vám to nestávalo příliš často. Dětem je tedy případně potřeba vysvětlit, k čemu tlačítko je a že se na něj nesahá.

Štítky: , , , , ,

2 názory na “Omylem aktivovaný eCall není problém. Jen je potřeba se záchranáři komunikovat”

  1. tohle je zrovna dobra věc ,jou horši asistenty třeba hlidač jizdich pruhu ten je přimo nebezpečny

  2. Bombastická vychytávka která znamená:
    Auto zaznamenává svou polohu (i když nechcete)
    Auto se rozhodne, že zavolá „pomocníky a chrániče“ i když nechcete…
    Takové auto nechci.
    Auto má dělat jen to, co mu přikáže řidič.
    Nehledě k tomu, že auto tímpádem musí mít v sobě integrovanej i „mobil“ – komunikátor přes GSM.
    Moje otázka je kolik taková sranda stojí?
    Kolik zbyteřčného CO2 se musí vypostit kvůli takovýmto „asistentům“?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru