policie-nova-skoda-octavia-2

Současná zdravotní situace celé naší země je velmi vážná. Vláda České republiky přistoupila k řadě velmi tvrdých opatření, která se dotýkají nás všech. Některá se ale dotknou výrazněji hlavně řidičů. Připravili jsme pro vás seznam těch nejdůležitějších řidičských změn, které se jakkoliv týkají současných omezení.

Odklad pokut

Městská police v Pardubicích oznámila, že po dobu nouzového stavu vyhlášeného vládou odkládá jakékoliv řešení pokut, především těch za parkování. Pokud tedy řidič v příštích dnech v Pardubicích najde za stěračem pokutu, nemusí ji zatím řešit. Lucie Klementová, tisková mluvčí pardubické městské policie vysvětluje: „Výzvu od strážníků lze řešit ve lhůtě dvou týdnů po ukončení stavu nouze (platnost 30 dní) na území ČR. To znamená, že pokud bude tento trvat např. do 12. dubna 2020 je možné přijít dořešit přestupek v době od 13. 4. 2020 do 27. 4. 2020. Dle zákona je možné přestupky řešit ve lhůtě jednoho roku. Strážníci tedy do té doby nebudou přestupky předávat správnímu orgánu.“

Nemáme potvrzeno, že by v ostatních městech postupovali stejně, nicméně je jisté, že když případě strážníkům zavoláte a vysvětlíte, že jste například v karanténě nebo jste nemocní, jistě vám vyjdou vstříc.

Kvůli koronaviru se nemohou konat automobilové srazy, burzy, ani další (nejen) autařská setkání. Rozhodla to vláda

Za hranice jen osobním autem

Dle informací od ministerstva dopravy, mohou od soboty 14. března lidé cestovat za hranice pouze osobními automobily. Přeshraniční osobní autobusová, vlaková nebo lodní doprava se pozastavuje. Zákaz přepravy na silnicích se týká osobní linkové a příležitostné dopravy zajišťované vozidly nad 9 osob, tedy i velkých dodávek či malých autobusů!

Ovšem do celé řady okolních zemí se v příštích 30 dnech dostanou jen profesionální řidiči se speciálním povolením, tedy hlavně řidiči kamionů. Vláda zcela zakázala cestovat do několika evropských zemí a to i autem. Vůbec se nedostanete do Itálie, Francie, Španělska, Německa, Švýcarska, Norska, Dánska, Holandska, Švédska, Velké Británie, Belgie a Rakouska. Krom toho není možné cestovat do Číny nebo Íránu. Problém budete mít i na Slovensku, protože právě tento stát uzavřel hranice pro všechny, kteří nemají trvalý pobyt na slovenském území nebo tamní občanství.

Vláda ovšem nechala otevřených několik menších hraničních přechodů s Německem a Rakouskem. Hlavně pro ty, kteří hned za hranicemi pracují. Ovšem k překročení této hranice je potřeba speciální potvrzení od zaměstnavatele. Na hraničních přechodech, jejichž seznam přinášíme níže, se pak vrací kontroly.

Přečtěte si také:  Policisté na dálnici D3 lovili řidiče v luxusních autech a chtěli po nich úplatky

Hraniční přechody s Rakouskem:

 • Dolní Dvořiště / Wullowitz
 • České Velenice / Gmünd
 • Hatě / Kleihaugsdorf
 • Mikulov /Drasenhofen

Hraniční přechody s Německem:

 • Strážný / Philippsreut
 • Pomezí nad Ohří / Schirnding
 • Rozvadov – dálnice / Waidhau
 • Folmava / Furth im Wald-Schafberg
 • Železná Ruda / Bayerisch Eisenstein
 • Krásný Les / Breitenau
 • Hora sv. Šebestiána / Reitzenhain