V životě motoristy může nastat chvíle, kdy jeho auto buď definitivně doslouží nebo jej na čas potřebuje uklidit do garáže. To sice je možné bez dočasného vyřazení auta z registru, ale zbytečně pak budete muset pořád platit povinné ručení. Vysvětlíme si proto, jak na odhlášení auta a co je k tomu potřeba.
Odhlášení auta budete potřebovat ve chvíli, kdy se z nějakého důvodu nemůže a nebude pohybovat po pozemních komunikacích. Záleží ale na tom, jestli jde o zánik vozidla, tedy definitivní odhlášení z registru vozidel, po kterém auto přestane papírově existovat. Můžete také využít takzvaného dočasného vyřazení z registru, kdy odevzdáte registrační značky, ale auto papírově pro úřady stále existuje. V obou případech ale platí, že s ním nesmíte vyjíždět na silnice.
Vyřazení auta z provozu
Pod pojmem vyřazení vozidla z provozu je schováno odevzdání registračních značek do depozitu. Jak už jsme zmínili, týkat se může těch, kteří třeba na delší dobu odjíždí do zahraničí nebo aut, která jezdí jen v létě.
Vyřídit tento úkon můžete na všech úřadech s rozšířenou působností, kterých je v Česku 206. Jejich mapu najdete zde. S sebou budete muset mít jak vyplněnou žádost o vyřazení aut, tak nějaký doklad totožnosti, techničák a registrační značky. U služebních aut je potřeba s sebou mít také originál nebo ověřenou kopii živnostenského oprávnění nebo výpisu z obchodního rejstříku.
Rozprodání auta na náhradní díly a vyřazení z registru vozidel
K vyřazení auta se přistupuje i v případě, že je auto ukradeno. Pak je nezbytné s sebou mít také protokol od policie, který nahrazuje ukradené registrační značky, případně doklady. V případě odcizení auta jsou všechny úkony spojené s vyřazením bezplatné. V ostatních případech počítejte se správním poplatkem 200 Kč. Vše je pak na úřadě provedeno bezodkladně, tedy na počkání. Pouze ve složitějších případech má úřad na vyřízení 30 dnů.
Jakmile budete mít vyřízeny všechny náležitosti na úřadě, je dobré dokumenty, tedy potvrzení o vyřazení zaslat pojišťovně. Dojde tak k pozastavení plateb povinného ručení, nicméně smlouva bude nadále platná. A pokud budete následně chtít registrační značky a doklady zpět, počítejte s tím, že vozidlo bude muset být nejprve znovu pojištěno. A pamatujte, že ve chvíli, kdy jsou značky auta v depozitu uloženy déle než 12 měsíců, musíte bez zbytečného odkladu po uplynutí této lhůty oznámit obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností adresu místa, kde je vyřazené auto umístěno a účel jeho využití.
Zánik auta
V situaci, kdy auto definitivně doslouží, čeká jej nejen povinná ekologická likvidace, ale také takzvaný papírový zánik. Dojít k němu může třeba i po velké nehodě, kdy už nemá cenu auto opravovat. Pamatujte, že takové auto není možné jen tak někde nechat stát a prostě odhlásit. Je ze zákona povinné auto nechat ekologicky zlikvidovat, kdy doklad o likvidaci poslouží při odhlášení auta z registru vozidel.
Ohledně likvidace máte dvě možnosti. Buď auto na vrakoviště dovezete osobně nebo se s pracovníkem vrakoviště domluvíte, aby si pro něj přijel. To je ostatně nejjednodušší. Pracovník likvidační firma zkontroluje VIN auta, doklady a vše předá kolegům. Ti většinou obratem posílají doklad o likvidaci, který je vám na místě vytištěn a předán. Někdy si pro doklad ale musíte zajet později sami.
Pozor ale dejte na to, že speciální likvidační firmy berou jen kompletní auta, kterým nechybí žádné důležité části, jako je motor nebo převodovka. Pokud tedy máte jen holou karoserii, raději se obraťte na kovošrot.
Jakmile máte v ruce protokol o ekologické likvidaci, můžete se vydat na úřad. Znovu platí, že na jakýkoliv s rozšířenou působností. S sebou budete potřebovat žádost o zápis zániku vozidla, doklad totožnosti, oba techničáky a registrační značky. Znovu platí, že je tato žádost standardně řešena na počkání, jen složitější případy řeší úřad ve lhůtě 30 dnů. A v tomto případě je vše zdarma.
Jakmile máte vozidlo úředně vyřazené, můžete vše poslat pojišťovně, která následně ukončí smlouvu na povinné ručení. Případný přeplatek pojištění vám vrátí.