RZ-nove_registracni_znacky-praha

Praze brzy dojdou současné registrační značky. Už se ví, jak budou vypadat ty nové

Autor: Pavel Srp - Zdroj: ČTK. novinky.cz - Foto: Pavel Srp - 1. 6. 2023


Už nějakou dobu se mluvilo o tom, co se stane, až v Praze dojdou registrační značky do 9AZ 9999. Teď už to víme, na registrační značky přibyde jedno písmeno navíc. Nová značka bude ve tvaru 1AA A000. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.

Jak budou nové registrační značky vypadat, se mluvilo měsíce. Registrační značky mají už dlouhá léta formát se třemi znaky vpředu, pak je prostor pro samolepky z STK a pak je čtveřice číslic (jinak je to u RZ na přání, kde je vzadu pět znaků). Ministerstvo dopravy se rozhodlo současný formát neměnit, takže místo prvního znaku za samolepkami bude číslo. „Shodli jsme se na tom, že nechceme měnit rozměr ani formát, protože máme kontrakt s výrobcem, který nám dodává registrační značky. Nejjednodušší bylo dát místo číslice písmeno,“ řekl ředitel odboru provozu silničních vozidel Novák pro magazín Novinky.cz.

Standardně se bude začínat podle abecedy, takže v prvních řadách nových RZ bude na značce 1AA A***, postupně pak 1AA B*** a až se dostaneme k 1AZ A999, změní se první trojice znaků na 1AB A***. Tento systém by měl vystačit na pět milionů vozidel. 

Štítky: , ,

6 názorů na “Praze brzy dojdou současné registrační značky. Už se ví, jak budou vypadat ty nové”

 1. v Curichu byla 1968 SPZ ,ZH 300 000 dnes tam maji ZH 951 000
  a protože mají řidiči tuto stejnou SPZ celý život a lidé stárnou nebo umírají
  tak se ty SPZ vrací na dopravní inspektorát a jdou přidělené zase dále
  tudíš to bude ještě pěkně dlouho trvat než dojdou
  proč to píší proto že slovenské, maďarské a i české tak nějak z logiky a jejich komlikovanosti vůbec nechapu
  naprosto

 2. Karel Kameník

  Jsem toho názoru, že by RZ neměly mít příslušnost k místu. Co je komu po tom, odkud jsem. Považuji za rozumné, kombinaci 3 písmen a 4 číslic. ABC * 1234. Samozřejmě vyčlenit hanlivá slova na 3 písmena. BLB by asi nikdo nechtěl.

  1. Právě naopak !!! – srandistů v českém národě máme plno – určitě si to nějaký vtipálek zamluví 😉 !!!
   Když vidím některé značky na přání – žasnu, co se dovolí

  2. vsude ve svete je prislusnost k mistu akorat ze u nas se opet vymysli uz davno vymyslene slovaci meli okres -3cislo – dve pimena ,kdyby chytraci u nas dali to same + 4 cisla + 2 pismena meli by tolik kombinaci ze by jim nedosly ani za 100 let

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru