test-fiat-fullback-2-4-d-4x4-133-kw-p5

Na Slovensku zruší SPZ podle okresů. Půjdou podle abecedy a od nuly

Autor: Radim Plachý - Zdroj: auto.pravda.sk - Foto: Pavel Srp - 29. 10. 2022


Registrační značky a SPZ jsou u nás přidělovány na základě krajů, podobně to mají stále i na Slovensku, kde je to podle okresů. U našich východních sousedů se ovšem chystá změna, protože od nového roku budou SPZ už bez rozdílu místa, zmizí z nich zkratka okresu. SPZ budou nově vázané na auto, nikoliv na majitele.

Ministerstvo dopravy Slovenské republiky chce tímto krokem ušetřit náklady na nákup nových tabulek registračních značek a ušetřit by měli za správní poplatky i Slováci. „Tyto novinky považujeme za významné, vzhledem k tomu, že každoročně vykonají dopravní inspektoráty přibližně 400 000 změn vlastníka vozidel,“ řekl pro slovenskou TASR ministr vnitra Roman Mikulec. SPZ, kterou vozidlo dostane, může mít do konce svého života, stále však zůstane možnost převést si SPZ mezi vozidly, zejména v případě, kdy si majitel na vozidlo dal SPZ s vlastním textem na přání.

Z tabulky slovenské SPZ zmizí zkratka okresu, ale grafická podoba zůstane stejná: dvě písmena, tři číslice, dvě písmena. SPZ ale začnou od začátku podle abecedy a od nuly, ta vůbec první tedy bude mít kombinaci AA-001AA.

Další novinkou bude i změna samotného způsobu registrace vozidla. Aktuálně je to na dvakrát, kdy na úřad musí původní vlastník, aby auto odhlásil, a pak i nový, aby jej přihlásil. Takový systém platil i u nás, ale k 1. lednu 2015 byl zrušen. I na Slovensku to nově půjde pouze v jednom kroku a to a kterémkoliv úřadě. V případě potřeby bude možné doklady i SPZ zaslat kurýrem.

Štítky: , , , , ,

2 názory na “Na Slovensku zruší SPZ podle okresů. Půjdou podle abecedy a od nuly”

  1. Už aby to bylo i v České republice,zajímavé je,že Slováci jsou vždy o několik let dopředu viz elektronické dálniční známky atd.asi více přemýšlí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru