Odemykání a startování auta na otisk prstu? U Hyundai realita

Autor: Anina Russová -   30. 12. 2018


Je neuvěřitelné, jak moc se vývoj automobilů za poslední roky zrychlil. Ještě před pár lety jsme se jen hloupě pousmáli nad tím, že elektromobily budou mít dojezd i několik set kilometrů. Respektive, že elektromobil bude něco tak běžného jako každé jiné auto. Stejně tak tomu bylo se startováním aut jen na jedno stisknutí tlačítka. A sotva jsme si na tohle všechno stihli zvyknout, je tu další velký pokrok. Pro některé možná bude překvapením, že jej jako první uvede korejská automobilka Hyundai, ale jsme si jisti, že během několika málo let s touto technologií přijdou i ostatní značky.

Mluvíme o systému pracujícím s otisky prstů. Ano, váš otisk bude to jediné, co bude k odemknutí a nastartování vozu potřeba. Tedy zatím jen u Santa Fe modelového roku 2019, které bude uvedeno jen na vybraných trzích. Zajímavé je, že na tom celém vlastně není nic tak moc složitého. Stačí, abyste na kliku auta přiložili prst podobně jako na čtečku na mobilním telefonu, auto si v sekundě ověří váš otisk a pokud bude souhlasit se vzorem, odemkne. Stejně tak to bude se startováním auta. Prostě jen přiložíte prst a můžete jet.

Každé auto si bude pamatovat několik otisků několika řidičů, přičemž každému z nich rovnou nastaví i sedadlo, volant nebo zpětná zrcátka tak, jak si dotyčný řidič předdefinoval. Asi vás také napadlo, jestli existuje možnost, že by případný nenechavec tento systém obešel. Jak už to u všech elektronických vychytávek bývá, ta možnost tu samozřejmě je. Ovšem šance, že by se systém spletl a odemkl auto i při chybné identifikaci otisku, je asi 1:50 000.  

Hyundai má v plánu systém neustále vylepšovat, takže i toto číslo bude klesat. Časem by se měl z vybraných trhů a z modelu Santa Fe dostat i do ostatních verzí a na další trhy. Kdy to bude a jestli to bude i do ČR zatím nevíme.

Štítky: , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *