tovarna-SKODA_ENYAQ_iV-zahajeni-vyroby-2

Odbory škodovky vyjednaly zaměstnancům vánoční prémie a Fabii Combi označily za budgetový model

Autor: Anina Russová - Zdroj: Škodovácký odborář - Foto: Škoda - 3. 12. 2020


Koronavirová opatření, a rozhodně ne jen ta v Česku, se promítla do tržeb snad všech automobilek, mladoboleslavskou Škodu Auto nevyjímaje. Přesto se automobilka rozhodla, že i letos udělá svým zaměstnancům hezčí Vánoce a rozdá jak jednorázovou prémii, tak navýší některé benefity. Kromě toho se ale odbory automobilky v nejnovějším čísle odborářského magazínu vyjádřily i k přesunu výroby modelu Superb a k nové generaci Fabie Combi.

Vánoční bonusy

Zaměstnanci Škody Auto dostanou díky vyjednávání odborů jednorázovou prémii ve výši 4000 Kč. Předseda odborů Jaroslav Povšík k tomu pro Škodovácký odborář řekl: „Je to zejména poděkování zaměstnancům za jejich vysoké nasazení a kvalitně odvedenou práci v tomto tolik náročném roce. Odborům KOVO se ale podařilo vyjednat i úpravu řady benefitů a především u žádné z položek nedošlo ke snížení nastavených hodnot.“

Kromě tohoto bonusu si zaměstnanci, kterým se v době od 1.1.2021 narodí dítě, přijdou na bonus 10 000 Kč. Zvýšeny ale byly i podpory penzijního spoření či dotace na jídlo. Odbory také prosadily velkou celozávodní dovolenou, která proběhne první dva týdny v srpnu příštího roku.

Nová generace Škody Fabia poprvé nafocena. Přijde už příští rok

Fabia jako budgetový model

Odbory také potvrdily, že nová generace modelu Fabia Combi nejen, že opravdu bude, ale že bude vyráběna v Česku. Původně přitom podle škodováckého odboráře automobilka tento model odmítala. „Pan Schäfer (předseda představenstva Škoda Auto – pozn, redakce) mi sdělil, že výroba modelu Fabia combi byla schválena. Fabia combi sem prostě jednoznačně patří. Jak svým jménem, koncepcí, tak tím, že se tady narodila v krátké i dlouhé verzi,“ řekl Jaroslav Povšík.

Dále tento model označil za levné auto, když řekl: „Je to tak trochu budget auto. To lze dělat pouze s budget náklady. Bylo by opravdu zajímavé sledovat kdo, kdy a kde by tento vůz dokázal vyrábět za takové náklady, v té kvalitě a s odpovídajícím marketingem.“

Superb odbory rozčílil

Už před několika týdny jsme vás informovali o tom, že se Škoda Auto rozhodla přesunout výrobu modelu Superb na Slovensko. Jakkoliv pro to automobilka má své důvody, a jsme si jisti, že naprosto opodstatněné, odbory jsou hlasitě proti. Nejvíce je slyšet právě šéf škodováckých odborů Jaroslav Povšík.

Potvrzeno: Škoda bude vyrábět příští Superb opravdu v Bratislavě

Ten se v novém odborovém magazínu k tomuto tématu ještě vrátil a nešetřil ostrými slovy. Dokonce se zlobí i na Vládu ČR, když řekl: „Před možností ztráty výroby modelu Superb odbory dlouho varovaly, bohužel se i přes veškerou snahu nepodařilo tomuto rozhodnutí zabránit. Proti změně se nijak výrazně nepostavila ani česká vláda.“ Dále to označil za krádež nejziskovějšího modelu a vlajkové lodi.

Krom toho řekl: „To, že jsem byl ostřejší, ať se na mě nikdo nezlobí. Musel jsem ventilovat své emoce člověka, který zde pracuje 44 let a spolurozhodoval o spojení s koncernem Volkswagen.“ Automobilka přesun výroby na Slovensko mimo jiné argumentovala zvýšenou kapacitou zdejší výroby. Na to Jaroslav Povšík řekl: „Jestliže se tam bude vyrábět s nutností nabrat dalších 2 000 zaměstnanců, tak to mohl zůstat tady u nás s výrazně lepší marží a v té nejlepší péči přímé výroby v závodě Kvasiny. Bohužel nyní ani nevíme, co přijde, jaký mix modelů nastane v letech 2022 – 2023, a co to se Škodou udělá.“

Celé číslo Škodováckého odboráře najdete zde

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek