Showcar Opel Zafira Life

Desetitisíce fanoušků značky Opel se během uplynulého víkendu sešly na závodním okruhu Oschersleben, aby tam příznivci německé automobilky oslavili tradici své značky. Kromě nádherných historických automobilů tam Opel představil i svůj nejnovější model Opel Zafira Life. Ale to nebylo vše: Opel na závodní okruh přivezl i zcela unikátní studii „O-Team Zafira Life“. Jak už název naznačkuje, tato studie je inspirována vanem GMC Vandura, který přepravoval hrdiny kultovního amerického televizního akčního seriálu “A-Team” z 80. let minulého století.

„O-Team Zafira Life” (kde “O” samozřejmě znamená Opel) může konkurovat televiznímu originálu v každém směru. Má velká kola, přední ochranný rám a velké aerodynamické přítlačné křídlo, ale speciální barevná úprava je akcentovaná zářivě neonovou žlutou barvou namísto červené barvy originálu. „O-Team Zafira Life“ se prezentuje i akusticky: Zvuk motoru V8 nenechává nikoho na pochybnostech o výkonech vozu.

Akční design, uspořádání interiéru a technologie

Tým konstruktérů divize OSV (Opel Special Vehicles), který obvykle připravuje předváděcí vozy a studie na výstavy, si pro základ verze “O” zvolil šestisedadlový model Zafira Life s dlouhým rozvorem v plné výbavě. Turbodiesel o objemu 2,0 litrů dává výkon 130 kW/177 koní a jeho nejvyšší točivý moment vrcholí 400 Nm. Točivý moment motoru se přenáší na přední kola prostřednictvím osmistupňové automatické převodovky.

Lakování karoserie v barvách tmavomodrá, bílá a neonově žlutá (stejné barvy se opakují i v interiéru) je odvozené od ceněné studie Opel GT X Experimental. Atraktivní vzhled doplňují barevně sladěné fólie na oknech, speciální střešní spojler, přední ochranný rám a rozšířené prahy karoserie.

Showcar Opel Zafira Life "O-Team", 2019 - 2
Showcar Opel Zafira Life „O-Team“, 2019

Zvuk studie „O-Team Zafira Life” je skutečně fascinující, protože technici připravili akustický modul, který dokonale generuje zvuk benzinového motoru V8. Výfuková soustava dostala koncovku ve stylu OPC. Přídavný zesilovač o výkonu 800 W promění interiér v koncertní síň.

V televizním seriálu zvládá upravený van GMC řadu dobrodružných kousků, včetně dlouhých skoků. A proto i podvozek studie „O-Team Zafira Life” byl patřičně modifikovaný, aby vůz mohl jezdit vysokou rychlostí s maximální přesností: Snížená světlá výška, pneumatické odpružení (umožňují spustit vůz do parkovací polohy pomocí dálkového ovladače), kotoučové brzdy o průměru 380 mm se čtyřpístkovými třmeny na přední nápravě a 20palcové disky BBS z lehkých slitin s pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup 2 – to vše zaručuje perfektní jízdní vlastnosti a optimální trakci.

Přečtěte si také:  Test Opel Insignia GSi Grand Sport 2.0 Turbo AWD (2020)

Díky kvalitnímu interiéru cestuje posádka studie „O-Team Zafira Life” velmi pohodlně: Řidič a spolujezdec vpředu sedí na ergonomických sportovních sedadlech z modelu Insignia GSi. I když „O-Team Zafira Life” působí extrémně atraktivně, není to pouhý výstavní exponát. Všechny technické modifikace byly schváleny státem pověřenou technickou zkušebnou TÜV – a proto je dost dobře možné, že se zanedlouho objeví na silnicích i další exempláře vanu „O-Team“. Jisté je, že i v této moderní verzi by si šéf týmu z televizního seriálu určitě zapálil doutník a pronesl legendární repliku: „Jsem rád, když se plán podaří!“

Showcar Opel Zafira Life "O-Team", 2019 -3