2023-volkswagen_amarok-LED_Matrix

Nový Volkswagen Amarok poodhaluje techniku. Dostane světlomety LED Matrix

Od Josef Pelikán | Zdroj a foto: Volkswagen - Tisková zpráva - 27. 5. 2022 0

Světla se rozsvěcují, opona se zvedá a na scénu přijíždí nový Amarok. Až bude prémiový pick-up značky Volkswagen Užitkové vozy slavit svou premiéru, budou sériově dodávané LED světlomety patřit mezi jeho highlighty. Jejich podobu ukazuje krátké video.

Prémiový je nejen design, ale též světelný výkon sériově dodávaných LED světlometů nového Amaroku. Na přání a pro vyšší stupně výbavy pick-upu bude navíc k dispozici systém „IQ.Light“. Jeho součástí jsou LED Matrix světlomety, které nabízí navíc velmi zajímavou světelnou grafiku. Prestože ani tyto světlomety nepromění noc v den, jízda za tmy je s nimi výrazně komfortnější. K tomu přispívá také aktivní ovládání dálkových světel, která se automaticky přepínají na tlumená, jakmile senzory detekují protijedoucí vozidla, semafory nebo pouliční osvětlení. Dalším přínosem jsou odbočovací světla, která lépe osvětlují boční zóny ve směru jízdy. Výsledkem je ještě vyšší úroveň komfortu a bezpečnosti.

Přečtěte si také:  Volkswagen Taigo přichází na český trh. Krátce jsme se s ním svezli

Jakub Šebesta, ředitel značky Volkswagen Užitkové vozy v České republice, k tomu říká: „Nový Amarok bude díky svým high-tech světlometům již zdálky rozpoznatelný jako ryzí Volkswagen a současně zaujme jedinečnou světelnou signaturou.“

Systém „IQ.Light“ je jen jedním z mnoha „highlightů“ v novém modelu Amarok od značky Volkswagen Užitkové vozy. Další budou představeny v nadcházejících týdnech. Designéři značky Volkswagen Užitkové vozy dali vyspělé technice prémiového pick-upu charismatické vzezření. LED Matrix světlomety „IQ.Light“ tak jen podtrhují high-tech vzhled nového Amaroku.

Nástupce úspěšného modelu

V Evropě, Jižní Americe, Jižní Africe a Oceánii se dosud prodalo více než 830 000 vozů Amarok. Silnými stránkami úspěšného prémiového pick-upu značky Volkswagen Užitkové vozy jsou suverénní systémy pohonu, velká užitečná hmotnost, důsledná funkčnost a design, který vypadá skvěle na silnici i v terénu. Značka z Hannoveru tyto silné stránky u nové generace ještě více rozvine. Nový Amarok přijde na český trh v první polovině roku 2023 ve verzi DoubleCab (dvojkabina se čtyřmi bočními dveřmi).

LED – co to vlastně je?

Elektroluminiscenční dioda (krátce LED z anglického „Light-Emitting Diode“, tedy dioda emitující světlo) je polovodičová součástka, která při průchodu elektrického proudu propustným směrem vyzařuje světlo. Uvnitř LED je polovodičový krystal uložený v reflektoru. Na polovodičovém krystalu jsou dvě vrstvy polovodičových materiálů s nerovnováhou elektronů. Při nízkém napětí se elektrony přemisťují a díky uvolňované energii vznikají fotony (světelné záblesky), které LED čip emituje do okolí. Reflektor vycházející světlo navíc zesiluje.

Přečtěte si také:  Některé Škodovky a Volkswageny dostanou outsourcovanou navigaci

Mezi výhody LED technologie patří dlouhá životnost, nižší spotřeba energie v porovnání s ostatními zdroji světla, vysoký světelný výkon, malé rozměry a variabilita uspořádání.