Do premiéry nové generace Mercedes-Benzu třídy G zbývají jen necelé dva týdny, stát se tak má na autosalonu v Detroitu. Na světlo světa se však první oficiální fotografie dostala už nyní.

Mercedes-Benz třídy G byl takovým posledním mohykánem, protože se vyrábí takřka čtyři desítky let výraznější změny. Jenže to pro něj bylo limitující z hlediska všemožných nových bezpečnostních a jiných předpisů. Báli jsme se, jak bude nová generace vypadat, ale můžeme být v klidu. Na rozdíl od nové generace Land Roveru Defender, který potkal podobný osud, se toho na pohled naštěstí příliš nezmění.

Fotografie ukazuje, že nová generace géčka si nejen ponechá ostře řezané linky a typický tvar karoserie, ale také kulaté přední světlomety, blikače na vrchu předních blatníků či venkovní panty na bočních dveřích. Podle videa a špionážních fotografií, jež pocházejí z hory Schöckl poblíž Štýrského Hradce, je také jasné, že nebude chybět ani rezerva na zadních dveřích. Z exteriéru je to tak až na několik drobností géčko tak, jak se nám líbí.

To se o technice a interiéru rozhodně říci nedá. Po otevření dveří na nás dýchne moderní atmosféra, interiér totiž značka už před časem ukázala. Technika bude opět schopná zdolávat náročný terén. Světlá výška má být 241 milimetrů, nájezdové úhly by měly činit 31° vpředu, respektive 30° vzadu a doplňuje je 26° přechodového úhlu. Bát se nebude třeba ani vody, protože brodivost má dosahovat až 700 milimetrů.

Nový bude také pohon všech kol, jenž bude rozdělovat točivý moment mezi nápravy v poměru 40 : 60 ve prospěch té zadní a chybět nebudou ani uzávěrky diferenciálů. Zatímco v poslední evoluci končící generace bylo stále vše poměrně jasně na řidiči, v nové generaci pomůže v terénu nový systém G-Mode. Ten se bude aktivovat automaticky po zařazení redukce nebo uzavření diferenciálů a upraví nastavení motoru, převodovky a podobně.

Jaké budou novou generaci Mercedes-Benzu třídy G pohánět motory, to zatím nevíme. Očekáváme však nasazení nového řadového vznětového šestiválce, ale i automatickou převodovku 9G-Tronic.

Světová premiéra se odehraje 15. ledna na autosalonu v americkém Detroitu.

Aktualizováno, 4. 1. 2018, 16.28:

Na internetu se objevily další fotky nové generace Mercedes-Benzu třídy G a i z nich je zcela jasné, že auto se oproti aktuální končící generaci příliš nemění. Vše důležité na pohled zůstává. Máme radost. A vy?