Nový koncept Mercedes-Benz Vision AVTR zachycen v provozu. Je to fenomenální podívaná

Autor: Anina Russová -   8. 1. 2020


Na letošním veletrhu CES 2020, který v Las Vegas v plném proudu, byla představena řada inovativních technologických vychytávek a novinek. O asi největší rozruch se ale postaral stánek značky Mercedes-Benz, která prezentovala svůj pohled na automobilovou budoucnost. A je to bomba!

Automobilka v rámci veletrhu představila koncept s názvem Vision AVTR a jak ta poslední čtyři písmena naznačují, jde o futuristické auto inspirováno asi největším sci-fi trhákem Jamese Camerona, filmem Avatar. Nejde o žádnou rekvizitu, která by byla bývala ve filmu vypadala dobře, ale o ukázku toho, jak by v budoucnu mohlo vypadat spojení člověka a stroje bez narušení přírody.

Vision AVTR je samozřejmě koncept autonomního elektromobilu. Jediné, co má se současnými auty společného, je přítomnost karoserie, čtyř kol a interiéru. Tím to ale končí. Jak jste si všimli, nezmínili jsme volant. Ten totiž tato futuristická stavba nemá. Stejně tak v interiéru chybí pedály. Způsob, jakým cestující, řidič je v tomto případě špatné slovo, auto ovládá, je vskutku speciální. Zjednodušeně řečeno, posádka navazuje s autem takzvané biometrické spojení, kdy systém auta rozpozná dýchání toho, kdo jej má „na povel“. Následně je potřeba přiložit ruku na středovou konzoli a díky tomu auto pozná náladu i rozpoložení „řidiče“ a v závislosti na tom mu nabídne různé možnosti řízení.

Test Mercedes-AMG GT 63 S 4Matic+ 4dveřové kupé (2019)

V komfortním režimu auto nabídne plně autonomní řízení, kdy se posádka vůbec o nic nestará. Další verze řízení nabídne možnost částečně ovládat maximální rychlost auta, ale nechybí ani možnost plného ovládání vozu. Ve videu výše je záznam celé tiskové konference z odhalení tohoto konceptu, kde je vše názorně ukázáno a vysvětleno. Pokud vás nezajímají marketingové plky, přeskočte rovnou na asi 23. minutu, kdy začíná samotná prezentace auta.  :)

V provozu bere dech

Ještě dodáme, že koncept je poháněn čtyřmi elektromotory umístěnými u kol, přičemž celkový výkon je 476 koní. Zajímavé jsou i baterie. Jejich technologie je totiž založena na organických buňkách a tak neobsahují žádné toxické materiály jako třeba těžké kovy. Baterie auta jsou 100% recyklovatelné a rozložitelné. A navíc, Mercedes použil vodivé nabíjení, takže koncept může být plně nabitý za asi 15 minut. Dojezd na takto dobité baterie je asi 700 kilometrů.

Uznejte, že tohle je nesmírně zajímavé. Co nás ale dostalo ještě víc, jsou záběry konceptu přímo z provozu. Nezachytil je nikdo jiný než známá YouTuberka Alex, která si říká Supercarblondie a která je zveřejnila na svém instagramu i youtube. To auto opravdu vypadá jako z jiného světa, opravdu tak trochu jako z Avantaru. Neříkáme, že nám opravdu ukazuje budoucnost automobilového průmyslu, ale pokud ano, tak Mercedes je zřejmě připraven na výbornou.

Přečtěte si také:  Dvě třetiny leasingovek vnímá zvýšený zájem o elektromobily, letos už potřetí překonaly nafťáky

https://www.instagram.com/p/B7A54NoHRiA/

https://www.instagram.com/p/B7AZHdhns-t/

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *