Nový Ford Mustang nabízí výběr z několika technicky vyspělých motorů a převodovek, které mu bez výjimky udělují dynamiku hodnou značky Mustang.

Zcela nový zážehový agregát EcoBoost o objemu 2,3 l přináší do Mustangu přeplňování turbodmychadlem. Tento motor byl vyvinut speciálně pro nový Mustang a jeho cílem je uspokojit řidiče, kteří touží po vynikající dynamice v kombinaci s úžasnou hospodárností. Nová plnicí soustava umožňuje motoru lépe „dýchat“ a dosahovat tak vyššího výkonu.

S předpokládaným nejvyšším výkonem přes 227 kW a točivým momentem 407 Nm tento motor plně odpovídá nárokům na pohonnou jednotku vhodnou pro Ford Mustang.

„Motor EcoBoost má energický projev, který řidiči od Mustangu kromě rychlosti očekávají. Díky ploché křivce točivého momentu napříč širokým spektrem otáček je jeho výkon také snadno využitelný,“ říká Scott Makowski, vedoucí konstrukce pohonných jednotek Ford EcoBoost.

Nejnovější člen globální řady motorů Ford EcoBoost se vyznačuje moderními technologiemi, jako je přímé vstřikování paliva, nezávislé proměnné časování sacích i výfukových ventilů či přeplňování turbodmychadlem. Všechny mu pomáhají dosahovat mohutného výkonu a točivého momentu, ale zároveň také hospodárnějšího provozu.

EcoBoost v novém Mustangu je první motor značky Ford, který využívá turbodmychadlo „twin-scroll“ s nízkou setrvačností. Díky tomu rychleji reaguje na sešlápnutí plynového pedálu, má nižší emise CO2 a je hospodárnější.

Sběrné potrubí integrované do hlavy válců má dva oddělené kanály – jeden pro vnitřní a druhý pro vnější pár válců.

Oddělením proudů výfukových plynů z válců, které zapalují bezprostředně po sobě, se snižují čerpací ztráty. Výsledkem je rychlejší nástup točivého momentu, takže „twin-scroll“ turbodmychadlo svými reakcemi připomíná přeplňování dvěma turbodmychadly.

Oddělené výfukové kanály rovněž umožňují ponechat výfukové ventily déle otevřené. To dále snižuje čerpací ztráty a ve výsledku zlepšuje spotřebu paliva přibližně o jedno procento.

Zajistit spolehlivost je při takto vysokých výkonech stěžejním úkolem. Aby motor EcoBoost v Mustangu zátěž vydržel, použili konstruktéři řadu pokročilých řešení:

 • Kliková hřídel z kované oceli
 • Trysky na chlazení pístů
 • Ocelová lůžka pístních kroužků
 • Prémiové materiály ložisek
 • Vylepšené materiály sedel ventilů
 • Ojnice z kované oceli
 • Blok válců odlévaný z hliníku
 • Hluboká olejová vana odlévaná z hliníku
Přečtěte si také:  Nový Opel Mokka bude elektromobil. Opel ho začíná odhalovat

Bušící srdce Mustangu

Nabídka motorů pro Ford Mustang by nebyla kompletní bez skvělého vidlicového osmiválce. Agregát V8 o objemu 5,0 l přichází s řadou vylepšení, která motoru umožňují lépe „dýchat“ – zejména ve vysokých otáčkách.

Zvýšit výkon a točivý moment jakéhokoliv spalovacího motoru znamená především dostat do válců více vzduchu a poté jej opět efektivně odvést pryč. Právě na to se soustředil vývoj. Motor 5.0 V8 pro nový Ford Mustang dostal:

 • Větší sací ventily
 • Větší výfukové ventily
 • Modifikované vačkové hřídele sacích ventilů
 • Modifikované vačkové hřídele výfukových ventilů
 • Tužší ventilové pružiny – zajišťují, aby se ventily ve vysokých otáčkách zcela uzavřely
 • Nový odlitek hlavy válců – upravené kanály vedou přímější cestou k ventilům, což napomáhá plynulejšímu průtoku vzduchu a výfukových plynů; tvary spalovacích komor byly upraveny s ohledem na větší ventily
 • Ojnice ze spékané oceli – jsou lehčí a odolnější při namáhání ve vysokých otáčkách
 • Přepracované horní části pístů – větší vybrání kvůli větším ventilům
 • Nově vyvážená kliková hřídel z kované oceli

Díky těmto vylepšením by měl nejvyšší výkon motoru v evropské homologaci přesáhnout 313 kW a maximální točivý moment 529 Nm.

V novém sacím traktu se nacházejí ventily, které při nižších otáčkách částečně uzavírají přívod vzduchu do motoru. Takto vzniklé víření napomáhá účinnějšímu promísení vzduchu s palivem. Výsledkem je hospodárnější provoz, klidnější volnoběh a nižší emise.

Proměnné časování sacích ventilů má zdokonalenou konstrukci, která umožňuje přesnější ovládání ventilů v širším rozsahu otáček a tím opět zvyšuje účinnost spalovacího procesu.

Převodovky

Mustang v sobě kombinuje vynikající dynamiku s nevídanou použitelností v každodenním provozu. Řidiči, kteří během většiny pracovního týdne raději nechávají řazení na automobilu, ale s chutí se ho ujmou, jakmile se silnice začne kroutit, ocení nové řadicí páčky na volantu. Zvláště když šestistupňová samočinná převodovka Select-Shift při podřazování srovnává otáčky takzvanými „meziplyny“.

Automatická převodovka má přepracovanou skříň, která je pevnější a lehčí. Konstruktéři také optimalizovali vlastnosti spojek a zvýšili pracovní teplotu převodovky s cílem omezit tření.

Nový Mustang bude k dispozici i s přímo řazenou převodovku Getrag. Ta se vyznačuje zkrácenými drahami řazení a přesnějším chodem řadicí páky.

Přečtěte si také:  Které auto do 100 tisíc doporučíte příbuzným? Výsledky ankety možná překvapí

Každý zákazník si tedy může zvolit pro svůj nový Mustang takovou kombinaci motoru a převodovky, která nejlépe koresponduje s jeho jízdním i životním stylem. Moderní technika pod kapotou dokonale odpovídá modernímu vzhledu vozu. A přesto je nový model až do morku kostí Mustangem.

Tisková zpráva/-PS-