Podle nás není daleko doba, kdy se s automobily, jak je dnes známe, budeme muset rozloučit. V budoucnosti, a asi ne tak moc vzdálené, nebudou auta poháněna fosilními palivy a budou chytřejší než my všichni dohromady. Nemusí se nám to vůbec líbit, nicméně se tomto pokroku nejspíš nevyhneme.

To s sebou ale ponese i jisté uvolnění designových regulí. Zatímco dnes se automobilky musí striktně držet hlavně bezpečnostních prvků, kdy bylo například nutné zcela eliminovat jakékoliv ostré hrany na karoseriích aut, budoucnost bude díky inteligentním automatickým pohonům a řízení teoreticky zcela bez dopravních nehod. A to by mohlo znamenat, že se dočkáme zajímavě a možná trošku bláznivě vyhlíženích aut, jenž by dnešní monotónnosti silnic tak moc prospěla. Dokud ale auta řídíme my, lidé, na ostré hrany můžeme zapomenout.

Tak nějak to alespoň vidí designový grafik, který si říká Aitor Amigo Lopez. Ten se rozhodl vytvořit render možné podoby SUV značky SEAT s názvem Vitoria, kterého bychom se čistě teoreticky za pár let opravdu mohli dočkat. On sám tvrdí, že podle něj budou podobná auta po silnicích jezdit už kolem roku 2030. A co od nich můžeme čekat? Reálně těžko říct, ale umělec si myslí, že prim bude hrát elektromobilita a hlavně konektivita.

Důležitý bude prostor pro posádku, kterému napomůže i samotný fakt, že nebude potřeba volant nebo pedály. Jeho vizi budoucnosti modelů španělské značky SEAT nechybí čtečka otisků prstu místo zámků a klik nebo také autonomní systém řízení stupně 5, což znamená, že vozidlo bude plně bezpilotní. Uvnitř pak bude mít posádka přístup k Wi-Fi, Blootooth, Apple CarPlay a Android Auto, ovšem ne v podobě, jakou známe dnes. Vše bude automatické a mnohem intuitivnější. Chybět by neměl ani osobní asistent, kterého už SEAT ve spolupráci s Amazonem ve svých vozech nabízí. Ovšem i v tomto případě by mělo jít podle grafikovy představy o mnohem sofistikovanější systém, než jaký je k dispozici dnes.

Je to velmi odvážná vize, na které ale možná je něco pravdy. Elektromobilitě se asi nevyhneme a postupné automatizaci také ne. Jen rok 2030 je podle nás příliš blízko. To, o čem mluví Aitor Amigo Lopez, se podle nás možná stane realitou o mnoho (desítek) let později. Dočkají se spíše naše vnoučata než děti. Ale uvidíme. Třeba budeme překvapeni.