testovani-BMW_i5

Nové BMW i5 prošlo drsným testováním od polárního kruhu až po úpatí Alp

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW -  29. 3. 2023


První BMW řady 5 s čistě elektrickým pohonem si na svoji světovou premiéru ještě musí počkat, ale už prošlo nejtěžší zkouškou odolnosti. Nové BMW i5 během náročných testovacích jízd v zimních podmínkách opakovaně prokázalo jak stabilitu, tak dynamiku svého elektrického pohonu. Testovací program na ledu a sněhu trval od úvodních zkušebních jízd až po závěrečné fáze ladění celkem přibližně rok. Během rozsáhlého testování na okresních silnicích, dálnicích a speciálně připravených testovacích tratích se vývojoví inženýři zaměřili především na schopnost vozu jezdit při nízkých teplotách a na povrchu s nízkou adhezí.

Inovativní systémy hnacího ústrojí a regulace podvozku se v novém BMW i5 významně podílejí na zlepšení trakce, dynamiky a jízdní stability, což je nejvíce patrné na sněhovém povrchu, zledovatělých horských silnicích nebo na zamrzlých jezerech. Program dynamických zimních testů čistě elektricky poháněného sedanu nedávno skončil přesně tam, kde začal: v krutých mrazech zimního testovacího centra BMW Group v Arjeplogu na severu Švédska.

Přečtěte si také:  BMW rozšiřuje výrobu v Mexiku. Vedle M2 tu budou vznikat i modely NEUE KLASSE

Životnostní test technologie BMW eDrive, nepřetržitý provoz v extrémních teplotách pod bodem mrazu

V rámci vývoje sériového vozu muselo nové BMW i5 poprvé prokázat svoji odolnost již v únoru 2022, kdy absolvovalo cestu z Mnichova do testovacího centra BMW v Arjeplogu. Prototyp čistě elektrického modelu BMW řady 5 kompletně maskovaný speciální fólií, plastovými nástavci, mřížkami a provizorními předními a zadními světlomety se vydal na pětidenní testovací jízdu z úpatí bavorských Alp až do Dánska a poté na okraj polárního kruhu ve švédském Laponsku.

Cesta dlouhá přibližně 3000 kilometrů byla příležitostí k tomu, aby motory, výkonová elektronika, vysokonapěťová baterie a integrovaný systém topení a klimatizace prokázaly svoji připravenost na dálkovou cestu. Díky pokrokové technologii bateriových článků a inteligentnímu teplotnímu managementu je pátá generace technologie BMW eDrive, která byla pro BMW i5 dále vylepšena, základem pro dlouhý dojezd a krátkou dobu nabíjení během přestávek v jízdě, a to i v extrémních podmínkách nízkých teplot.

Cíl cesty, Arjeplog, poskytl týmu vývojových a testovacích inženýrů optimální místo pro jejich testovací program. Zasněžené silnice a zamrzlá jezera severního Švédska s rozsáhlými ledovými plochami vytvářejí ideální prostředí pro zdokonalování vzájemné interakce komponentů podvozku, řízení, brzd a systémů jízdní dynamiky v extrémních podmínkách. Základy pro suverénní, jisté a typicky sportovní jízdní vlastnosti nového BMW i5 tak byly položeny již během prvních testovacích jízd v Arjeplogu.

 

Testování v každodenních podmínkách a na zimních silnicích v podhůří Alp

V průběhu roku 2022 následovaly další testy, a to jak na jiných tratích, v jiných testovacích zařízeních BMW Group, tak při každodenní jízdě v Mnichově a jeho okolí i v okolí továrny BMW Group Dingolfing. Úkolem bylo pokračovat ve zdokonalování techniky podvozku a akustických vlastností vozu za nejrůznějších podmínek, stejně jako cizelovat průběh výkonu systému pohonu tak, aby bylo možné za všech okolností zakoušet podmanivé zážitky z jízdy.

Přečtěte si také:  BMW zahajuje výrobu malé série vodíkem poháněného modelu

I zde byla část vývojových prací záměrně prováděna v chladných měsících na zledovatělých a zasněžených silnicích v alpském podhůří. V uplynulé zimě byly prototypy BMW i5, v té době již méně maskované a s téměř sériovými světlomety, pravidelně vysílány k testování s cílem, aby se ověřila funkčnost a spolehlivost jejich pohonného ústrojí a regulačních systémů podvozku v extrémně náročných podmínkách. Inženýři BMW, zapojení do tohoto projektu, mohli zásluhou testování přímo v Bavorsku sledovat aktuální stav vývoje předtím, než v únoru 2023 nastal čas návratu k životnostním testům v blízkosti polárního kruhu.

BMW i5 nadchne bezkonkurenční ovladatelností na sněhu a ledu

Cílem druhého kola testování ve Švédsku bylo vyladit všechny systémy pohonu a regulace podvozku. Testovací plochy na zamrzlých jezerech v okolí Arjeplogu jsou díky svému povrchu s nízkou adhezí obzvláště vhodné pro přesné nastavení systému regulace hnacího momentu BMW i5 za přesně reprodukovatelných podmínek. V novém BMW i5 jsou stabilizační systém DSC (Dynamic Stability Control), protiprokluzový systém s regulačními členy umístěnými v blízkosti motorů a systém regulace hnacího momentu vzájemně propojeny tak, aby se mohly v každé jízdní situaci flexibilně ovlivňovat a doplňovat. Díky tomu si čistě elektrický sedan vede na ledu a sněhu přinejmenším stejně zdatně jako jakýkoli model s konvenčním pohonem.

Přečtěte si také:  Nová Kia EV9 odhalena. Nabídne 6 nebo 7 sedadel pro posádku a sedadla druhé řady budou otočná o 180°

Integrované použití všech systémů pohonu a podvozku je základem vynikajících jízdních schopností, které BMW i5 při zimních testech prokázalo. Čím náročnější byly podmínky, tím působivější byla rychlost a přesnost řídicích systémů čistě elektrické verze nového BMW řady 5 Sedan. BMW i5 poskytuje harmonickou kombinaci efektivní trakce při rozjezdu a špičkové jízdní stability při průjezdu zatáčkou nebo při brzdění, což je v jeho konkurenčním prostředí jedinečné spojení.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *