2021-toyota_gr86-bila

Nová Toyota GR 86 se představí v celosvětové premiéře na Festivalu rychlosti v Goodwoodu

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Toyota -  25. 6. 2021


Nová Toyota GR 86, jeden z očekávanějších sportovních vozů světa, se letos v létě poprvé představí veřejnosti přímo v akci na Festivalu rychlosti v Goodwoodu.

Premiérou kupé současně vzniká nové trio globálních modelů „Power of Three“, vyvinutých ve spolupráci se společností TOYOTA GAZOO Racing s uplatněním téhož konstrukčního umu a špičkového designu ze světa motorsportu jako v případě všeobecně oceňovaných modelů GR Supra a GR Yaris.

Představení Toyoty GR 86 na Festivalu rychlosti, pořádaném od 8. do 11. července na půdě Goodwood House v hrabství West Sussex, je první veřejnou premiérou před zahájením prodeje modelu v průběhu roku 2022.

Přečtěte si také:  Toyota GR 86 se představuje. Nástupce GT86 má větší a výkonnější motor a bude na prodej i u nás

Ve speciální festivalové přehlídce předvede GR 86 svůj handling a agilitu v rukou zkušeného jezdce během proslulého závodu do vrchu. Návštěvníci festivalu budou moci vůz sledovat, jak letí do slavného vrchu v Goodwoodu, a rovněž jej spatřit zblízka v padoku na akci „First Glance“.

2021-toyota_gr86-cervena

Toyota GR 86, poprvé odhalená letos v dubnu formou online prezentace, rozvíjí kvality, které modelu GT86 přinesly mnohonásobné úspěchy v roli vozu zprostředkujícího tu nejryzejší radost z řízení.

Nový model zachovává klíčové charakteristiky svého předchůdce; stále je to zábavné, dostupné a snadno ovladatelné sportovní kupé, schopné odměnit řidiče za jeho snahu.

Přečtěte si také:  Znovu chybí čipy i další díly. Toyota v ČR zastavuje výrobu, ale Škoda i Hyundai jedou dál

I nadále jde o klasickou koncepci – s motorem vpředu a pohonem zadních kol – avšak nyní s novým a výkonnějším čtyřválcem o objemu 2,4 litru. Rozměry vozu jsou prakticky totožné s předchůdcem, ovšem 50% nárůst torzní tuhosti napomohl k výrazně ostřejšímu handlingu a řízení. Díky zaměření na úspory hmotnosti vč. nasazení hliníku v oblasti střechy a panelů karoserie by GR 86 mělo být nejlehčím čtyřmístným kupé v této třídě (předběžná pohotovostní hmotnost činí 1270 kg).

Z účastí týmu TOYOTA GAZOO Racing v motoristických soutěžích se do nového kupé promítly precizně navržené aerodynamické díly, jako např. přední kanály sání vzduchu nebo boční nástavce prahů. Konstrukce zavěšení kol používá vzpěry McPherson na přední nápravě, resp. dvojité lichoběžníkové zavěšení vzadu; vůz vyjíždí na 18″ kolech obutých do pneumatik 215/40 R18. Nový model pochází ze společného vývoje firem Toyota Motor Corporation a Subaru Corporation v návaznosti na novou obchodní a kapitálovou alianci, kterou uvedené firmy uzavřely v září 2019.

2021-toyota_gr86

GR 86 následuje příklad Toyoty GR Supra, která se rovněž ukázala ve světové dynamické premiéře na Festivalu rychlosti, kdy se dvoumístné kupé v roce 2018 prezentovalo na trati v Goodwoodu. Prvotní premiéru v Goodwoodu si odbyla i Toyota GT86 v roce 2012 jako jeden z hvězdných nováčků před uvedením na trh ještě v témže roce. Model GT86 zaznamenal celosvětové prodeje v objemu přibližně 200 tisíc vozů a rovněž se ukázal v mnoha různých disciplínách motoristického sportu vč. závodů cestovních vozů (GT), rallyových soutěží a závodních seriálů jedné značky.

Přečtěte si také:  Závodní Toyota GR Supra GT4 se představuje po modernizaci. Má lepší brzdy, ovladatelnost a vyšší výkon

Další plánované aktivity oznámí Toyota v příštích týdnech na Festivalu rychlosti 2021, další podrobnosti o Toyotě GR 86 budou odhaleny později před uvedením modelu na trh.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *