Volkswagen Passat je světovým bestsellerem. Včetně všech derivátů bylo již vyrobeno téměř 22 milionů vozů tohoto typu. Jen v roce 2013 se rozhodlo více než 1,1 milionu lidí pro nějaký model této řady. Teoreticky byl v uplynulém roce každých 29 sekund někde na zemi prodán jeden vůz Passat, resp. Magotan (v Číně). Dva Passaty za minutu, 126 za hodinu a více než 3000 za den.

Každý den. Volkswagen Passat je nejúspěšnějším modelem koncernu. Volkswagen nyní v Postupimi představuje ve světové premiéře osmou generaci Passatu, která se stane jedním z nejpokrokovějších modelů střední třídy. K uvedení na evropské trhy dojde v průběhu čtvrtého čtvrtletí.

100% nový. U tohoto vozu je všechno nové. Design, technika, motory, možnosti. Passat kromě toho stanovuje nová měřítka snížením hmotnosti až o 85 kg a hodnotami spotřeby paliva, které jsou až o 20 procent nižší. Passat bude poprvé nabízen s hybridním pohonem s možností vnějšího nabíjení.

Postavení na trhu a design

Volkswagen vytvořil pro nový Passat design, který spojuje stylovou čistotu s vysokou mírou dynamiky. Design, který není módní, ale moderní. Design, který není nevyzpytatelný, ale expresivní. Design, u něhož dává každá linie smysl. Design, který dá své době charakter. Nový Passat vznikl na základě modulární platformy MQB pro vozy s motorem uloženým vpředu napříč. Díky této platformě bylo možné vytvořit mnohem dynamičtější proporce (mj. nižší karoserie, delší rozvor, větší kola) a zároveň vylepšit uspořádání interiéru. Při zachování všech funkčních předností získal nový Passat výrazně nápadnější charisma, exkluzivitu a dynamiku. Díky nově vyvinutým předním světlometům LED (sériově od „Highline“) a ve všech verzích sériově dodávaným zadním světlometům LED si Passat zachovává nezaměnitelný vzhled dokonce i za tmy. Nový Volkswagen Passat je v obou karosářských variantách, Limuzína i Variant, vozem, jehož čistý a dynamický design snese srovnání i s vozy z vyššího segmentu. Nejúspěšnější služební vůz v Evropě je tak symbolem nového druhu Business Class, který boří hranice mezi střední a vyšší střední třídou, mezi segmenty B a C.

V souladu s expresivním exteriérem navrhli designéři interiér, jehož estetika, čistota tvarů a vysoká kvalita harmonicky korespondují s kvalitní celkovou koncepcí osmé generace Passatu. Interiér je ještě avantgardnější a exkluzivnější než dosud díky mnoha novým designérským řešením, mezi něž patří výrazný horizontální, nepřerušovaný pás s výdechy ventilační soustavy a inovativní technologie, jako jsou interaktivní digitální přístroje Active Info Display, Head-up-Display nebo extrémně tenké pásy dekoračního osvětlení.

Přečtěte si také:  Stanice technických kontrol zveřejnily desítku nejspolehlivějších ojetin do 130 tisíc korun

Asistenční systémy a pohon

Více komfortu a bezpečnosti. Díky novým asistenčním, informačním, zábavním a komfortním systémům je cestování v novém modelu Passat trvale udržitelnější, propojenější, komunikativnější, dynamičtější a ještě bezpečnější. Passat se tak stal všestranně nadaným vozem, jehož technika překračuje hranice segmentů. Mezi nová technická řešení patří – kromě digitálních přístrojů Active Info Display a Head-up-Display – například zábavní systém pro tablety s aplikacemi pro cestující vzadu, Front Assist s funkcemi nouzového brzdění City a rozpoznávání chodců, jakož i tři světové novinky v podobě asistenčních systémů Emergency Assist (zastavení vozidla v nouzové situaci), Trailer Assist (asistované manévrování s přívěsem) a Traffic Jam Assist (asistent pro jízdu v popojíždějící dopravní koloně).

Deset motorů TSI a TDI. Nový Passat bude nabízen s deseti přeplňovanými motory s přímým vstřikováním paliva ve výkonovém rozpětí od 88 kW/120 koní do 206 kW/280 koní. Všechny motory jsou v modelové řadě Passat novinkou. Spotřeba motorů a analogicky i jejich emise CO2 byly sníženy až o 20 procent. Všechny verze jsou vybaveny systémem start-stop a režimem rekuperace kinetické energie. Pro každou variantu motoru je na přání k dispozici dvouspojková převodovka (DSG), která se v kombinaci s nejvýkonnějšími motory dodává dokonce sériově.

Hybridní systém typu plug-in s výkonem 155 kW/211 koní. Poprvé bude pro Passat v nabídce hybridní pohon s možností vnějšího nabíjení (zážehový motor TSI o výkonu 115 kW plus elektromotor o výkonu 80 kW). Se systémovým výkonem 155 kW/211 koní to bude dosud nejvýkonnější „plug-in hybrid“ značky Volkswagen. Hybridní Passat ujede čistě elektricky, tedy s nulovými emisemi, až 50 kilometrů na jedno nabití. Hodnoty spotřeby paliva a emisí budou na podobně vynikající úrovni jako u modelu Golf GTE se stejným druhem pohonu (Golf GTE: kombinovaná spotřeba EU 1,5 l/100 km a 35 g CO2/km).

TSI – přehled zážehových motorů. Nabídka zážehových motorů začíná jednotkou s výkonem 92 kW/125 koní. Dalším stupněm je TSI o výkonu 110 kW/150 koní s aktivní deaktivací válců. Přeplňovaný motor 1,4 litru s přímým vstřikováním benzinu zaujme svou spotřebou 4,9 l/100 km (emise CO2: 115 g/km) – o 1,3 l/100 km méně než srovnatelný předchůdce. Další výkonové stupně: 132 kW/180 koní, 162 kW/220 koní a 206 kW/280 koní. TSI hybridní verze s možností vnějšího nabíjení dosahuje výkonu 115 kW/156 koní. Všechny motory TSI mohou být objednány s dvouspojkovou převodovkou. Modely s výkony 220 koní, 280 koní a Passat s hybridním pohonem typu plug-in mají DSG sériově.

Přečtěte si také:  BMW ukazuje novou generaci řady 2 Coupé. Je to zadokolka a bude i BMW M240i se šestiválcem

Vrcholné TDI s výkonem 240 koní. Technickou lahůdkou je nejvýkonnější čtyřválcový turbodiesel TDI všech dob, nabízený značkou Volkswagen. Nový dvoulitr s dvojitým přeplňováním dosahuje nejvyššího výkonu 176 kW/240 koní a spotřebuje pouhých 5,3 l/100 km (emise CO2: 139 g/km). Limuzína, poháněná tímto motorem, může jet nejvyšší rychlostí 240 km/h, v případě verze Variant to je 238 km/h. Vzhledem k vysokému maximu točivého momentu 500 Nm bude Passat o výkonu 240 koní sériově vybaven pohonem všech kol 4MOTION a sedmistupňovou převodovkou DSG.

TDI – přehled vznětových motorů. Paleta vznětových motorů bude v době zahájení prodeje zahrnovat TDI o výkonu 110 kW/150 k, které spotřebuje pouhých 4,1 l/100 km (emise CO2: 108 g/km) – o 0,5 l/100 km méně než srovnatelný motor předchůdce. Výkonnější turbodiesely budou nabízet 140 kW/190 koní a již zmíněných 176 kW/240 koní.

Výbavové linie a pakety R-Line

Tři výbavové linie. Volkswagen uvede nový Passat na trh, stejně jako předchůdce, ve třech výbavových liniích Trendline, Comfortline a Highline.

Passat Trendline. Již Passat Trendline disponuje rozsáhlou sériovou výbavou. Všechny modely mají systém start-stop a režim rekuperace kinetické energie. Součástí vnější výbavy jsou 16“ kola s pneumatikami s šířkou 215 mm a zadní světlomety LED. Výbava interiéru zahrnuje například chladicí schránku před sedadlem spolujezdce vpředu a středovou loketní opěrku vpředu s odkládací schránkou a výškovým seřizováním mezi předními sedadly. Mezi funkční výbavu modelu Passat Trendline patří mimo jiné centrální zamykání s dálkovým ovládáním a bezklíčovým systémem Keyless Go (spouštění a vypínání motoru tlačítkem), funkce rozpoznávání únavy řidiče, multikolizní brzda, ukazatel tlaku vzduchu v pneumatikách, rádio „Composition Colour“ s 5“ dotykovým displejem, multifunkční ukazatel „Plus“, multifunkční volant, světlomety pro denní svícení, asistent pro rozjezd do kopce, elektronicky ovládaná parkovací brzda s funkcí Auto Hold, režim setrvačné jízdy (u DSG) a klimatizace.

Passat Comfortline. Passat Comfortline je navíc vybaven mimo jiné chromovanými lištami na bočních oknech, exkluzivním ozdobným obložením, komfortními sedadly vpředu (sedadlo řidiče ergoComfort nastavitelné ve 12 směrech; elektricky nastavitelná bederní opěrka na straně řidiče, manuálně nastavitelná bederní opěrka na straně spolujezdce), multifunkčním volantem obšitým kůží, samostmívacími vnitřními a vnějšími zpětnými zrcátky (na straně řidiče), senzorem deště, systémem ParkPilot, mlhovými světlomety a systémem Front Assist včetně funkce nouzového brzdění City. Rovněž sériově se montují 16“ kola z lehké slitiny. Verze s výkony 162 kW a 176 kW jsou navíc dodávány s předními světlomety LED, chromovanou ozdobnou lištou na nárazníku vpředu a lichoběžníkovými chromovanými koncovkami výfukové soustavy v zadním nárazníku. Passat TDI se 176 kW má kromě toho adaptivní regulaci podvozku DCC.

Přečtěte si také:  Řidič volkswagenu se po dálnici D11 prohnal skoro maximální rychlostí auta. Přijde o řidičák

Passat Highline. Modely Passat Highline jsou nad rámec výbavové linie Comfortline v oblasti exteriéru sériově vybaveny chromovanou lištou v masce chladiče a předními světlomety LED, dále chromovanou lištou po celém obvodě na spodní části karoserie, zadními světlomety LED s mimořádně inovativním konceptem osvětlení a 17“ koly z lehké slitiny. V interiéru patří k sériové výbavě velmi ušlechtilé ozdobné obložení přístrojové desky („kartáčovaný hliník“ nebo ušlechtilé dřevo „Brillant Pine“; na středové konzole „Piano Black“), prahové lišty z ušlechtilé oceli, sedadla z Alcantary/kůže a vyhřívání sedadel vpředu. Funkční výbavu doplňuje automatická klimatizace (Climatronic s přídavným ovládacím panelem pro cestující na zadních sedadlech), vícebarevný multifunkční ukazatel „Premium“ a automaticky vyhřívané trysky ostřikovačů skla čelního okna.

Pakety R-Line pro Passat. Volkswagen R vyvinul pro Passat sportovní interiérové a exteriérové pakety R-Line. Součástí interiérového paketu jsou následující položky (výběr): potahy v kombinaci „kůže Vienna/tkanina“, multifunkční sportovní volant R-Line s pádly pro manuální řazení na volantu (u převodovky DSG), pedály z ušlechtilé oceli, ozdobné obložení R-Line a černé čalounění stropu. Exteriérový paket obsahuje následující položky (výběr): nárazníky R-Line, výraznou mřížku masky chladiče s nápisem R-Line, lichoběžníkové chromované koncovky výfukové soustavy, rozšíření bočních prahů, střešní spoiler (Variant) a leskle černý difuzor. Kromě toho může být Passat individualizován ve sportovním stylu rozmanitými 17“, 18“ nebo 19“ koly z lehké slitiny.

Výbavy řad Trendline, Comfortline, Highline a R-line se mohou na českém trhu lišit.