Skoda_MIB_varovani-aplikace-traffication

„Pozor, jede proti Vám řidič v protisměru!“ Každý toto varování zná. Jen v Německu je těchto dopravních hlášení asi 2 000 ročně. Vozidla v protisměru často způsobují kritické situace a bohužel i vážné nehody se smrtelnými následky. Pomocí cloudového varování před vozidlem v protisměru vyvinula společnost Bosch řešení, které před takový vozidlem varuje všechny ohrožené účastníky silničního provozu před nebezpečím během několika sekund – a mnohem rychleji než dopravní hlášení.

Škoda je od nynějška prvním výrobcem automobilů na světě, který používá varování před vozidlem v protisměru. Díky nové aplikaci infotainmentu dostanou řidiči život zachraňující varování přímo na displej přístrojové desky vozidla. „Naším cílem je dostat varování před vozidlem v protisměru do každého automobilu – naplňujeme tak naše motto ‚Stvořeno pro život‘. Protože každý mrtvý a každý zraněný kvůli vozidlu v protisměru je zbytečný,“ říká Dr. Mathias Pillin, prezident nové divize Cross-Domain Computing Solutions společnosti Bosch.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2022: Škodovka i po 5. etapě skvěle funguje a je celkově 3. Klymčiw ale lituje zrušené rychlostní zkoušky

Škoda bude od prvního čtvrtletí roku 2021 nabízet svou dopravní aplikaci (Traffication) s varováním před vozidlem v protisměru od firmy Bosch v řadě modelů, konkrétně Škoda Superb, Scala, Kamiq, Karoq a Kodiaq . Další modely vozidel budou následovat později v roce 2021. „Zvyšování bezpečnosti silničního provozu je pro společnost Škoda důležitým cílem. S naší novou dopravní aplikací (Traffication) s upozorněním před vozidlem v protisměru se k tomuto cíli přibližujeme,“ říká Michal Vondra, produktový manažer dopravní aplikace (Traffication) ze společnosti Škoda.

oprogramowanie_jazda_pod_prd_img_w760

Nepředvídatelné nebezpečí – vozidlo v protisměru

Naštěstí se nehody způsobené vozidlem v protisměru stávají zřídka, ale pokud k nim dojde, mají obvykle vážné následky. Vzhledem k tomu, že každá třetí jízda v protisměru skončí po 500 metrech – a v nejhorším případě fatálně – je varování před nepředvídatelným nebezpečím prostřednictvím dopravního hlášení velmi zpožděné. Díky cloudovému varovnému systému Bosch přímo v hlavní jednotce (Head Unit) vozidel Škoda chtějí obě společnosti nyní dále snižovat počet nehod způsobených řidiči jedoucími v protisměru.

Přečtěte si také:  Test Škoda Kodiaq GT 2.0 TSI 4x4 DSG (2021)

Pokud se vozidlo přiblíží k vjezdu nebo výjezdu z dálnice, systém automaticky odešle současnou polohu GPS anonymně do cloudu. Aktuální pohyb vozidla je poté v cloudovém prostředí Bosch porovnán s povoleným směrem jízdy. V případě nepřípustných odchylek je řidič upozorněn na nesprávnou jízdu pomocí varování na displeji.

A to nejlepší: Varování se objeví během několika málo sekund, a proto ve většině případů předtím, než řidič najede na dálnici. Společnosti Bosch a Škoda navíc plánují okamžitě předávat varování všem blížícím se účastníkům silničního provozu v nebezpečné oblasti. „Čím více vozidel je propojeno s varováním před vozidlem v protisměru od společnosti Bosch, tím hustší je neviditelná bezpečnostní síť,“ říká Pillin. Při opuštění oblasti nájezdu nebo výjezdu dálnice se výměna dat mezi vozidlem a cloudem znovu přeruší.

wrong_way_driver_warning_img_w760

Vedle zahájení sériové výroby varování před vozidlem v protisměru ve společnosti Škoda jedná společnost Bosch s dalšími výrobci automobilů, aby se tato funkce dostala do výbavy co nejvíce vozidel.

25 partnerů aplikace ve 20 zemích

Varování před vozidlem v protisměru prostřednictvím cloudu od společnosti Bosch je k dispozici jako aplikace pro smartphony od roku 2018 a nyní jej využívá 25 partnerů v Evropě. Díky tomu je k dispozici celkem 26 milionům uživatelů. Softwarový modul je integrován do chytrých aplikací rádiových stanic, poskytovatelů streamovacích, navigačních služeb a zpráv. V takovém případě jsou anonymizovaná data GPS odeslána do cloudu pomocí smartphonu a analyzována v backendu společnosti Bosch. Varování je vydáváno prostřednictvím displeje smartphonu a akustického upozornění.

Přečtěte si také:  Policisté řádili na dálnicích. Za jediný den řešili 111 přestupků, kontrolovali známky, rychlost i způsob jízdy

V Evropě již aktivně používá upozornění na vozidla v protisměru od společnosti Bosch přibližně 2,5 milionu unikátních uživatelů měsíčně, například ve Španělsku, Francii, Švédsku, Norsku, Polsku, Itálii a Velké Británii. Ještě letos by se měly připojit uživatelé z prvních zemí mimo Evropu – USA a Kanady. Aktuálně cloudový back-end společnosti Bosch vyhodnocuje více než 4,5 milionu jízd z hlediska rizika výskytu vozidla v protisměru – a to každý den.