Nissan zrenovoval 30 let starý dakarský speciál, teď už znovu jezdí + video

Autor: Tisková zpráva - 21. 12. 2016


Přesně po 30 letech přivedl Nissan opět k životu jeden ze svých kultovních závodních strojů, na který již veřejnost zapomněla. Ohromující speciál Nissan Patrol Fanta Limon z rallye Paříž – Dakar 1987 získává po kompletní renovaci zpět svou slávu – vrací se totiž do prostředí, kam svou duší patří – do písečných dun saharské pouště.

Vůz ztělesňuje nepřekonatelnou legendu, která v mytologii dakarské rallye napsala svoji vlastní kapitolu. Speciál zvítězil v kategorii vozů se vznětovým motorem a dojezdem na celkovém 9. místě se tehdy stal vůbec prvním dieselem, který soutěž dokončil do 10. místa celkového pořadí.

Speciálu Fanta Limon vdechla nový život skupina nadšených konstruktérů z evropského Technického centra Nissanu (NTCE) ve španělské Barceloně. Na renovaci pracovali konstruktéři o víkendech a po práci více než dva roky a vůz proměnili z trouchnivějícího exponátu španělského muzea ve výjimečný terénní soutěžní speciál.

Pedro Diaz Illan je v NTCE manažerem týmu pro elektroinstalace a elektroniku a také jediným členem posádky z roku 1987, který v NTCE doposud pracuje. „Byla to chvíle plná hrdosti. Do projektu jsme dali svá srdce, duši i mysl. I když to rozhodně nebylo jednoduché, vidět speciál znovu v poušti bylo prostě úžasné.“

Příběh úspěchu vozu na rallye Paříž – Dakar 1987 se začal psát už v roce 1986, kdy divize Nissan Motorsport představila záměr účastnit se prestižních vytrvalostních terénních soutěží. Základem speciálu měl být model Patrol, oblíbený vůz s pohonem 4×4. Vedení projektu se měl zhostit tým ze španělského NTCE.

Sponzorství od společnosti Fanta Limon pak vzešlo ze vztahu divize Nissan Spain s nápojovou společností Coca-Cola, jež chtěla těžit z popularity, které se rallye Paříž – Dakar celosvětově těší. Úspěch na sebe nenechal čekat a už v roce 1986 měl podobu tří vítězství v kategorii Diesel (viz tabulka výsledků níže).

Hlavním cílem ale zůstávala rallye Paříž – Dakar. Vše začalo 1. ledna 1987, kdy se na startovní čáru úmorného a 13 000 km dlouhého závodu Evropou, Alžírem, Nigerem, Mali, Mauritánií a Senegalem vyrovnalo 312 vozů. Tým Nissan Fanta Limon přihlásil dvě vozidla: speciál s číslem 211 s posádkou Miguel Prieto a Ramón Termens (řidič a navigátor) a speciál s číslem 212, jehož posádku tvořili bratři Jorge a Hansi Bablerovi.

Závod se však nevyvíjel dle očekávání. Podpůrný vůz týmu se ve druhé etapě porouchal a obě posádky tak na zbytek soutěže ztratily přístup k náhradním dílům. Vůz č. 212 později udělal několik kotrmelců z duny a musel ze soutěže odstoupit. Vůz č. 211 však bojoval až do cíle. Stal se díky tomu prvním vznětovým speciálem, který závod dokončil, a to na celkovém devátém místě.

Mise tedy byla splněna a speciály už se žádné soutěže nezúčastnily. Zatímco osud vozu s číslem 212 je neznámý, speciál č. 211 získalo do své soukromé sbírky vozů muzeum Salvador Claret, sídlící jižně od španělského města Girona. Tam vůz zůstal na téměř tři další desetiletí.

Nápad vzkřísit ho dostali až v únoru 2014 mechanici divize NTCE poté, co si všimli jeho fotografií v internetové diskuzi. Došlo jim, že do 30. výročí výroby speciálu nezbývají ani tři roky, a proto požádali muzeum o navrácení vozu.

Juan Villegas, mechanik z NTCE a člen renovačního týmu vysvětluje: „Motor byl v hrozném stavu. Nešel nastartovat a mnoho dílů bylo hrozně zkorodovaných. Hrozně poškozená byla i přední náprava. Nejhůře na tom však byla elektroinstalace, o kterou se do značné míry postaraly krysy.“

Vrak vozu byl v květnu roku 2014 přepraven do divize NTCE v Barceloně, kde na jeho renovaci – o víkendech a ve volném čase – začal pracovat osmičlenný tým. Náhradní díly sháněli členové týmu po celé Evropě a prosili dealery značky Nissan, aby se v zastrčených koutech svých skladů pokusili najít něco ze starých zásob. Některé z dílů, které se povedlo sehnat, byly použité, a tak bylo třeba je také renovovat.

Juan dodává: „Chtěli jsme, aby vůz odpovídal původnímu stavu v každém ohledu. Naštěstí se nám od divize NTCE podařilo získat velmi staré výkresy a servisní příručky. Podle nich jsme tedy vůz precizně ladili a nakonec dosáhli nastavení, v jakém se postavil na start rallye Paříž – Dakar.“

V listopadu roku 2016 byla renovace modelu Patrol hotová a vůz se tak mohl vrátit tam, kam jeho duše patří – do písečných dun Sahary. Pro tým to byl neskutečný okamžik.

Juan k tomu řekl: „Díky duchu inovace, na kterém stála účast Nissanu v rallye Paříž – Dakar roku 1987, se nám povedlo tento projekt dotáhnout až do konce. Nechali jsme se inspirovat přístupem našich předchůdců, kteří se rozhodli postavit na start nejobtížnějšího závodu planety, v němž pak dosáhli skvělého úspěchu.“

Náklady na renovaci hradil Nissan ze svého fondu pro „inovace jízdních vlastností“. Fond funguje jako pokladnička pro projekty, které naplňují krédo značky – „Innovation that excites“.

[table caption=“Technické parametry dakarského speciálu:“ width=“98%“ colwidth=“30%|70%“ colalign=“left|center“]
Typ:, Nissan Patrol Fanta Limon 1987
Motor:,vznětový přeplňovaný čtyřválec
Objem:,2.8 l
Výkon:,146 koní
Hmotnost:,1 600 kg
Nejvyšší rychlost:,150 km/h
[/table]

 

[table caption=“Soutěže a výsledky:“ width=“98%“ colwidth=“10%|24%|24%|24%|9%|9%“ colalign=“center|left|left|left|center|center“]
Rok,Závod,Pilot,Spolujezdec,Výsledek (celkově),Výsledek (vznětový motor)
1986,Tunis Rally,Miguel Prieto,Xavier Juvanteny,4.,1.
1986,Baja Aragón,Miguel Prieto,Julio Vazquez,3.,1.
1986,Raid Pharaons,Miguel Prieto,Ramón Termens,1.,1.
1987,Paris-Dakar,Miguel Prieto,Ramón Termens,9.,1.
[/table]

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru