Nissan v Ženevě ukáže ještě silnější GT-R Nismo – foto + video

Autor: Pavel Srp - 13. 2. 2014


Nissan GT-R Nismo se vrací do Evropy, kde při rozsáhlém testování probíhal jeho vývoj, ladění a zdokonalování. Premiéru bude mít 4. března na ženevském autosalonu.

Nejnovější model GT-R, nezapře geny legendárního závodního týmu Nismo. Společnost Nissan nyní zužitkovala desítky let zkušeností se závodními vozy, které získala od specialistů na motorsport v divizi Nismo, a vyvinula vrcholný Nissan GT-R.

Nissan GT-R charakterizuje exkluzivní provedení, které odráží dlouholeté přesvědčení společnosti Nissan o tom, že v oboru sportovní jízdy má forma vyplývat z funkce. Pro vyšší výkon je nový model vybaven řadou technologií inspirovaných motorsportem, například optimalizovanou aerodynamikou, podvozkem a pohonným ústrojím, což z něj dělá vyvážený vůz, který je jako doma na silnici i na závodním okruhu.

Nissan GT-R Nismo se již nabízí v Japonsku. V Evropě půjde do prodeje v září. Autentickou japonskou závodní tradici nové vlajkové lodě GT-R rozvíjejí jeho evropské kořeny. Jeho vývoj totiž probíhal také na známém okruhu Nürburgring (Nordschleife), který je obecně považován za jeden z nejnáročnějších okruhů na světě.

Generální ředitel společnosti Nissan Carlos Ghosn soudí, že jde o nejrychlejší vůz Nissan GT-R v historii. „Nissan GT-R Nismo (s úpravami pro jízdu na okruhu) tento okruh zvládne za 7:08,679, takže můžeme sebevědomě tvrdit, že je držitelem rekordu za nejrychlejší čas na kolo v kategorii sériově vyráběných vozů na okruhu Nürburgring (Nordschleife).“

Nissan GT-R Nismo staví na inovaci, nekompromisní konstrukci a technologiích inspirovaných motorsportem. Díky tomu GT-R dosahuje nových výkonů v oblasti rychlosti i jízdních vlastností. Ve zkratce:

Motor

 • Pod kapotou je motor V6 VR38DETT o objemu 3,8 litru s výkonem 441 kW/600 koní a 652 Nm točivého momentu.
 • Nová vysokokapacitní turbodmychadla užívaná při závodech GT3 zvyšují dodávku vzduchu, zatímco optimalizované individuální načasování zážehu v každém z válců spolu se zdokonaleným palivovým čerpadlem zlepšují spalování.

Podvozek

 • Pružiny a zakázkově vyrobené tlumiče Bilstein DampTronic vpředu i vzadu jsou vyladěny pro dosažení výjimečně vysoké trakce a maximálně progresivní odezvy ovládání. K dispozici jsou tři režimy nastavení podvozku: Comfort, Normal a R. Ten poslední najde uplatnění především na závodním okruhu.
 • Exkluzivní pneumatiky Nismo vyrobené firmou Dunlop vykazují mimořádnou adhezi i ovladatelnost. Vpředu: 255/40 ZRF20; vzadu pak: 285/35 ZRF20.
 • Speciálně vyvinuté zavěšení přední nápravy s dvojitými trojúhelníkovými rameny má větší úhel záklonu tak, aby byla optimalizována poloha kol při větším bočním přetížení a zlepšila se směrová stabilita i stabilita v zatáčkách. Dále je využito například zesíleného uchycení nábojů kol.
 • Aby se minimalizoval náklon karosérie v zatáčkách, je Nissan GT-R Nismo vybaven dutým příčným stabilizátorem o průměru 17,3 mm, který zvyšuje torzní tuhost podvozku a zároveň snižuje hmotnost vozu.

Konstrukce karosérie

„Tovární ladění“ divizí Nismo spočívá ve vyšší tuhosti karosérie docílené lepenými spoji a bodovým svařováním, díky nimž vykazuje vůz precizní odezvu podvozku i při extrémní zátěži.

Karoserie – Exkluzivní styl se skvělou aerodynamikou

 • Pomocí nejmodernější metody analýzy obtékání vzduchu Computational Fluid Dynamics vyvinula divize Nismo aerodynamickou technologii, která zvyšuje jízdní stabilitu a minimalizuje negativní dopad odporu vzduchu, zatímco vůz díky ní a aplikovaným aerodynamickým prvkům získává dechberoucí linie.
 • Přední nárazník, prolis spodního krytu motoru a karbonový zadní spoiler pak společně zvyšují přítlak, čímž snižují těžiště a ve srovnání s právě představeným modelem Nissan GT-R 2014 přidávají ještě dalších 100 kg*1 přítlaku navíc (při rychlosti 300 km/h). Aerodynamické charakteristiky vozu jsou vyladěny tak, aby byl při všech rychlostech zajištěn rovnoměrný přítlak a dosáhlo se progresivních jízdních vlastností. Rozšířený tvar předního nárazníku a protažený, ale stále zkosený zadní nárazník udržují součinitel odporu vzduchu pod hodnotou 0,26, stejně jako u modelu Nissan GT-R 2014.
 • Nissan GT-R Nismo bude k dispozici v pěti barevných provedeních: bílá perleťová Brilliant, černá perleťová Meteor Flake, stříbrná metalická Ultimate a červená Vibrant. Navíc je pouze u modelu GT-R Nismo exkluzivně k dispozici barevné provedení šedá Dark Matte (od léta 2014).
 • U černých šestipaprskových kol GT-R Nismo se návrháři inspirovali závodním vozem Nissan který závodí v kategorii GT500 ve třídě SUPER GT.

Interiér

 • Kabina GT-R Nismo dodává svým špičkovým provedením řidiči pocit naprostého sebevědomí.
 • Ergonomická sportrovní sedadla RECARO se zadní částí z karbonu poskytují řidiči i spolujezdci pohodlnou, a přitom naprosto pevnou oporu.
 • Na návrhu volantu se podíleli i závodní jezdci stáje Nismo. Volant je potažen Alcantarou, má tři ramena, červený znak uprostřed a červené prošívání, takže poskytuje nejlepší kombinaci úchopu, odezvy, pohodlí i designu.
 • Sdružený přístrojový štít má karbonový povrch a tachometr je vyveden v červené barvě. Alcantarou je potažena i kaplička přístrojové desky.
 • Nismo úpravy interiéru zahrnují decentní červené prošívání na sedadlech, středové konzoli, čalounění dveří a volantu.

Divize Nismo

 •  Divize Nismo (zkratka spojení „Nissan Motorsports“) je značka / brand společnosti Nissan zaměřený na výkonnostní jízdu. Je jedním ze zdrojů inovace a inspirace společnosti Nissan.
 • Vozy vyvýjené divizí Nismo se vyznačují inovativními technologiemi a vysokým výkonem a jsou určeny širokému spektru zákazníků nejen pro každodenní ježdění. Modely Nismo poskytují jedinečný zážitek z jízdy – s aerodynamikou inspirovanou motorsportem a závodním stylem, vylepšenou ovladatelností a nevídanou svižností.

Ve světě motorsportu se divize Nismo účastní nejprestižnějších závodů vozů GT a sportovních automobilů, například japonské série Super GT či soutěží World Endurance Championships (WEC). Kromě toho dodává motory týmům, které závodí na šampionátech Le Mans 24 hodin či European Le Mans Series (ELMS). V letech 2011 a 2012 zvítězil model Nissan GT-R v závodech Super GT.

Tisková zpráva/-PS-

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru