Neobyčejný orchestr, neobyčejná skladba a neobyčejné místo: dne 14. května zahrají Newyorští filharmonici ve Skleněné manufaktuře společnosti Volkswagen v Drážďanech. Koncert se koná v rámci Drážďanského hudebního festivalu. Pod vedením šéfdirigenta Alana Gilberta použijí hudebníci jako nástroje karosářské díly Phaetonu.

Tím vznikne kreativní spojení s neobyčejným dílem Magnuse Lindberga. Finský skladatel nově upravil svou skladbu “Síla” speciálně pro tento večer. V symbióze prostoru a zvuku se rozvine intenzivní teatrální působení. Fascinující zvukový dojem prostředkují pohyblivé skupiny sólistů rozdělené v prostoru.

Lindberg podnikl cestu do Drážďan, aby vyvinul metalický, akcentovaný a ostrý zvukový výraz “Síly”. Přímo ve výrobě Phaetonu testoval hudební kvality tlakového zásobníku, brzdových kotoučů a výfukové soustavy. Magnus Lindberg se nechal inspirovat ke své orchestrální skladbě zvukovým panoramatem Berlína, kde strávil několik let.

Newyorští filharmonici kromě toho zahrají tento večer díla ze své země v podobě skladby složené na zakázku Christopherem Rousem a serenády od Leonarda Bernsteina. Sólistou koncertu bude slavný americký houslista Joshua Bell. Koncert začne v úterý 14. května ve 20 hodin a je již vyprodaný.

A vzpomínáte si na koncert Českého národního symfonického orchestru ve společnosti Mercedesů před Pražským Hradem? 🙂

 

Tisková zpráva/-PS-