Nepřiměřená rychlost, alkohol a nedání přednosti. Za první půl rok řidiči bourali jako na běžícím páse

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 3. 8. 2022


Policisté začínají postupně vyhodnocovat prvních šest měsíců letošního roku. Jedni z prvních, kteří zveřejnili výsledky nehodovosti, byli ti z Vysočiny. A jejich čísla rozhodně nejsou moc optimistická. Řidiči stále jezdí až příliš rychle, stále sedají za volant pod vlivem alkoholu a stále nerespektují ani ta základní pravidla provozu.

Jen za prvních šest měsíců letošního roku řešila polici z Vysočiny celkem 2336 dopravních nehod. Pokud bychom nahlédli do starších statistik, zjistíme, že oproti stejnému období loňského roku jde o nárůst, a to přesně o 118 nehod. Letošní nehody si vyžádaly 19 obětí a policisté jen neradi upozorňují na to, že se výrazně zvýšil počet dopravních nehod s tragickými následky. „Jen v měsíci červnu zemřelo v našem kraji při dopravních nehodách pět osob, když tři cizinci zahynuli při jedné dopravní nehodě, která se stala na dálnici D1,“ popsala krajská policejní tisková mluvčí Dana Čírtková.

Přečtěte si také:  Viníkem nehod bývají kromě řidičů i chodci. I oni mohou dostat pokutu a platit škodu

V 74 případech policisté při šetření nehody zjistili, že řidiči před jízdou pili a v jednom případě, že byl řidič pod vlivem omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se meziročně zvýšil, a to o 18 %. Policisté v letošním roce dokumentují i několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly hodnoty přesahující tři promile alkoholu.

Horko umí řidiče pořádně potrápit. Největším problémem je únava a nepozornost

Když se podíváme do policejní statistiky na příčiny dopravních nehod, tak jednoznačně vede nesprávný způsob jízdy v kombinaci s nepřiměřenou rychlostí. Tyto dvě příčiny stojí za většinou letošních nehod. Alarmující může být skutečnost, že na třetím místě v pořadí příčin je nedání přednosti v jízdě, což představuje ignorování základních dopravních značek – dej přednost v jízdě nebo stůj, dej přednost v jízdě – celkem 147 dopravních nehod.  Někteří také zbytečně riskují, což je patrné při předjíždění v zatáčkách, horizontech či zákazech předjíždění. Stejná bezohlednost u nich panuje, když se po předjetí zbrkle zařazují před předjížděné vozidlo, protože v protisměru se objevilo vozidlo, které tak svým riskantním manévrem bezprostředně ohrožují.

Přečtěte si také:  Co dělat, když viník nehody ujel a není znám? Pomůže dobrá pojistka i svědci

Pro úplnost je potřeba dodat, že 975 nehod nebylo zaviněných řidičem. „Ve většině případů (944 dopravních nehod) se jednalo o srážky vozidel s lesní zvěří.  Tyto nehody tak dlouhodobě tvoří více než třetinový podíl na celkovém počtu dopravních nehod – za prvních šest měsíců se konkrétně jedná o více než 40 procent z celkového počtu nehod,“ dodala Dana Čírtková.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek