dalnice

Neomezená rychlost na německých dálnicích bude možná minulostí

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Institut německého hospodářství - 9. 10. 2021


Rychlostním limitům na dálnicích v českých zemích se nedá divit. Ne snad kvůli neukázněnosti řidičů, ale kvalita dálnic u nás není zrovna nejlepší. Snažit se na nich jet rychleji, než je doporučené, by mohlo skončit neslavně.

Nicméně tento druh omezení je běžný prakticky všude v Evropě, až na jednu výjimku – Německo. Ovšem i u našeho největšího souseda má dojít v tomto ohledu v brzké době ke změnám.

Přečtěte si také:  "Levoproudaři" porušují zákon. Policie nám poradila, jak na ně: Problikněte je dálkovými světlomety

Ani dnes se už nedá jet rychle všude

I když se po všech německých dálnicích stále můžete prohánět tak rychle, jak jen to váš vůz umožňuje, každý rokem přibývají nové a nové úseky, jež není možné bez hrozby pokuty projet s plynovým pedálem sešlápnutým až k podlaze.

„Neomezená rychlost na německých dálnicích skončí, a já z toho nemám radost,“ zní z úst šéfa Audi

Tato zpráva by sama o sobě samozřejmě nemusela znamenat žádnou katastrofu pro řidiče, kteří se rádi ve svých autech prohánějí po cestách tou nejvyšší možnou rychlostí, ovšem i toto je v docela velkém ohrožení.

Již dlouho před letošními německými volbami se ozývaly hlasy, které chtěly neomezenou rychlost na dálnicích zrušit. Tyto hlasy po volbách ještě více zesílily, jelikož byla vydána studie kolínského institutu německého hospodářství, jenž se touto problematikou zabývá. A závěry studie jsou docela jednoznačné.

Ekologové mají v tomto případě pravdu

Hlavními prosazovateli regulace rychlosti na německých dálnicích byla ekologická hnutí, kterým dala nejnovější studie zapravdu.

Skutečně se snížením průměrně rychlosti zmenší spotřeba paliva, vyrobí se méně emisí a ubude i hlučnosti. Snížená spotřeba paliva navíc znamená i úsporu pro řidiče. Je tu však jedno podstatné ale.

Přečtěte si také:  Dálnici D11 chceme mít hotovou do roku 2027, řekl ministr Kupka

Málokdo překročí rychlost 130 km/h

Autoři výše zmíněné studie dodávají, že naprostá většina německých řidičů jezdí těsně nad, či dokonce pod doporučenou rychlostí 130 km/h. Zavádět regulaci rychlosti na německých dálnicích je tak nošení dříví do lesa.

Štítky: , ,

1 názor na “Neomezená rychlost na německých dálnicích bude možná minulostí”

  1. Každé vozidlo má stanovenou maximální konstrukční rychlost a mě vadí, když policie trestá toho, kdo jede na výpadovce přes 50 a nikoho tím nemůže ohrozit, namísto aby tam prosadili povolenou vyšší rychlost, ale traktor s vyřazenou rychlostí a plnou vlečkou písku, který z kopce poskakuje víc, než 40 jim nevadí i když ten traktor má stanovenou maximálku pod 25km/hod!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek