Německý autoklub varuje před nekvalitními reflexními vestami. Řada z těch prodávaných vůbec nefunguje

Autor: Anina Russová - Zdroj: ADAC - Foto: Anina Russová - 20. 2. 2024


Reflexní vesty by měly být součástí každého auta, v některých zemích jsou v povinné výbavě, doporučují se i chodcům, kteří se pohybují v místech, kde je málo světla. Jak ale ukázal velký test německého autoklubu, řada nabízených vest takřka vůbec neodráží světlo. Otestovat si vestu přitom můžete i doma. A autoklub to doporučuje.

Reflexní vesty se prodávají v různých výrazných barvách. Důležité na nich jsou ovšem pruhy či další prvky z retroreflexního materiálu, který má odrážet světlo. Správná vesta musí v Česku splňovat normu ČSN EN ISO 20471:2013, jen tak je zajištěno, že funguje správně. A stejnou normu musí vesty splňovat i jinde, včetně Německa. Tamní autoklub však zjistil, že řada vest dostupných na trhu je prakticky k ničemu. Výsledky testu nakonec ukázaly dvě fakta. Část vest fungovala tak, jak měla. Část ale světlo odrážela jen minimálně nebo dokonce vůbec.

Technici německého autoklubu ADAC nejprve koupili 14 reflexních vest. K prvnímu testu byla použita sada 3M Confirm Security Laminate Verifier-Test, která obsahuje bezpečnostní brýle osazené dvěma LED svítilnami a karty se třemi referenčními plochami. Ty mají zobrazovat jednotlivé stupně odrazu světla, které se porovnávají s odrazem na vestě. Jakmile je i přes brýle patrné, že vesta odráží světlo alespoň tak, jak zobrazuje nejsvětlejší referenční plocha, dá se předpokládat, že funguje správně. Pět testovacích vest se tomu ale ani nepodobalo. V těchto případech byly odrazové plochy funkční asi jako bílý list papíru.

Zkuste si to doma

Německý autoklub tak důrazně doporučuje si už při nákupu dobře zkontrolovat, že vesta opravdu splňuje výše zmíněnou normu. Především u dětských vest s různými obrázky je to opravdu nutné, protože ty často patřily do kategorie těch méně funkčních.

Nicméně i ve chvíli, kdy má vesta na sobě štítek s informací o splnění normy, je dobré si to raději ověřit. V pohodlí domova vám k tomu dobře poslouží foťák v telefonu se zapnutým bleskem. Vestu s ním vyfoťte a pokud se od ní blesk odrazí, jde o znamení, že by vesta měla fungovat správně.

Dobré je vestu také zkusit pověsit na strom u silnice a projet kolem ní se zapnutými světlomety. Vestu byste za tmy měli vidět už na vzdálenost asi 100 metrů. Pokud vestu nevidíte nebo vidíte jen slabě, raději ji v autě nevozte, protože v případné krizové situaci by k větší bezpečnosti nepomohla.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru